Plzeňská zoo je na nové známce. Vychází právě dnes

Česká pošta společně se členy Unie českých a slovenských zoologických zahrad vydala dnes v pořadí již druhý příležitostný aršík poštovních známek, který ukazuje motivy nejvýznačnějších zoologických zahrad. Tentokrát se jedná o dvě zoologické zahrady na území Čech (Chomutov, Plzeň) a dvě zoologické zahrady na území Moravy (Hodonín, Brno). Aršík obsahuje známky se čtyřmi nominálními hodnotami – 16 Kč, 20 Kč, 24 Kč a 30 Kč. Česká pošta současně vydává také obálky prvního dne vydání (FDC). Autory jsou manželé Jaromír a Libuše Knotkovi a rytcem je Martin Srb.

Známka s nominální hodnotou 16 Kč znázorňuje zvířata charakteristická pro Zoo Chomutov. Na známce je vyobrazen zubr evropský, erbovní druh chomutovské zoo. Obálku (FDC) zdobí ohrožený druh jelena bucharského, kterého chomutovská zoo chová již od roku 2003, jako jediná v ČR. Zoologická zahrada Chomutov má největší územní rozlohu a náleží k ní i lesopark, který navazuje na Kamencové jezero. Další známka s nominální hodnotou 20 Kč patří hodonínské zoo. Poštovní známka znázorňuje bílé lvy, kteří jsou v současné době největším lákadlem pro návštěvníky. Obálku (FDC) zdobí erbovní druh hodonínské zoo – tygr ussurijský (tygr s neobvyklou barevnou mutací).

Brněnské Zoo je věnována poštovní známka s hodnotou 24 Kč a jsou na ni vyobrazeni lední medvědi, kteří znamenají největší chovatelský úspěch této zoo. Brněnská zahrada se specializuje především, na severské druhy zvířat, proto se motivem pro obálku (FDC) stal rosomák sibiřský. Poslední známka v aršíku s nejvyšší nominální hodnotou 30 Kč představuje plzeňskou zoo. Jejím hlavním motivem se stal nosorožec indický, který je jedním z nejvzácnějších a nejohroženějších savců a právě plzeňská zoo se může pyšnit jeho záchranou. Obálku (FDC) doplňuje plameňák chilský.

Námětem razítek se stala hlava určitého zvířecího druhu, charakterizujícího danou zoologickou zahradu. Známky jsou pak doplněny o další zvířata, která žijí v konkrétní zoologické zahradě. Aršíky vycházejí v nákladu 55 tisíc kusů a vytiskla je Poštovní tiskárna cenin Praha technikou ocelotisku z ploché desky kombinovaným vícebarevným ofsetem, FDC pak jednobarevným ocelotiskem z ploché desky. Všichni zájemci si je mohou zakoupit na filatelistických přepážkách (tedy tam, kde mají pošty svou specializovanou přepážku), na webových stránkách České pošty a dále na vybraných poštách.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *