Plzeňská Akademie hotelnictví a cestovního ruchu získala prestižní ocenění Skutečně zdravá škola

Akademie hotelnictví a cestovního ruchu se jako první v Plzeňském kraji zapojila do pilotní fáze celostátního programu Skutečně zdravá škola a sobotu 24. října byla po téměř ročním snažení odměněna bronzovým certifikátem. V rámci konference Skutečně zdravá škola bylo v prostorách Magistrátu hlavního města Prahy slavnostně oceněno 6 z 15 škol, vybraných do pilotního projektu. Přihlášeno jich bylo 70 z celé České republiky.

Program podle britského vzoru Food for Life  proslaveného Jamie Oliverem spustila na začátku letošního roku iniciativa Skutečně zdravá škola, která pomáhá školám a školkám zlepšit stávající stravování a výchovu dětí k odpovědnému přístupu k jídlu. V rámci programu je třeba plnit určitá kritéria. Na jejich realizaci se podílela nejen školní jídelna Akademie hotelnictví, ale i studenti, jejich rodiče a personál školy. Kuchařky například nevaří ze zmražené zeleniny, ale výhradně z čerstvé.

Suroviny podle možností pocházejí od místních dodavatelů. V jídelně funguje poradce, který žákům pomáhá při výběru jídel a řídí chod jídelny, každý z rodičů má možnost do jídelny kdykoliv přijít a ochutnat. K dalším opatřením patří nabídka nápoje, který není doslazený, výběr z pěti hlavních jídel nebo možnost ohřát si ve školní jídelně vlastní donesené jídlo v mikrovlnné troubě. Toho využívají především žáci se speciálními dietními omezeními. Každý strávník si také může vyžádat informace o dodavatelích a původu surovin. Ve školním bufetu se neprodávají produkty z běžné velkoobchodní sítě, ale produkty připravené ve školní jídelně podle zásad zdravé výživy.

„Z ocenění máme obrovskou radost. Změny, které u nás probíhají zhruba od února, kdy jsme se do projektu přihlásili, byly náročné, ale rozhodně stály za to. Program má pro nás smysl i proto, že naši studenti gastronomických oborů absolvují ve školní jídelně praxi a my tak máme jistotu, že se naučí vařit kvalitně a z dobrých surovin,“ říká ředitelka Akademie hotelnictví a cestovního ruchu Jana Linhartová.

Oceněním spolupráce plzeňské Akademie a projektu Skutečně zdravá škola nekončí. V tomto měsíci například škola zavádí ve své jídelně salátový bar a plánuje i další zlepšení a aktivity. „Zapojili jsme se také do paralelního projektu Zdravá školní jídelna, který vyhlásil Státní zdravotní ústav a podporuje ho Ministerstvo zdravotnictví a iniciativa Vím co jím,“ upozorňuje Jana Linhartová.

Skutečně zdravá škola je občanská iniciativa usilující o zlepšení školního stravování. Usiluje jednak o změnu Vyhlášky o školním stravování tak, aby odpovídala současným vědeckým poznatkům, a též o zavádění komplexního programu Skutečně zdravá škola. Jednou ze zakladatelek a odbornou garantkou programu je Margit Slimáková, která bude v Plzni přednášet 11. listopadu.

Akademie hotelnictví a cestovního ruchu je soukromá střední škola a střední odborné učiliště. Své studenty připravuje především pro práci ve všech oborech gastronomie. Vychovává manažery hotelového provozu, kuchaře, číšníky, průvodce v turistickém ruchu a animátory. Absolventi nemají problémy se získáním zaměstnání. Mnozí si už dobyli významné posty ve svém oboru, velká část pokračuje ve studiu na vysokých školách.   (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *