Plzeňané uspěli ve sběru elektrozařízení, peníze pomohou postiženým dětem

Město Plzeň získalo v konkurenci 14 dalších měst třetí místo ve speciální Roadshow Prima jede… za vámi, jejímž partnerem je společnost ASEKOL s celoročním charitativním projektem Koruna za kilo. V Plzni se v den konání akce, tedy 23. května, vybralo téměř 150 kilogramů drobného vysloužilého elektrozařízení. Díky aktivitě Plzeňanů si tak město mohlo zvolit charitativní organizaci, která dostane šek ve výši 10 tisíc korun. Dnes jej na plzeňské radnici obdrželi zástupci Asociace pro pomoc handicapovaným dětem, která provozuje Centrum Hájek.

„Toto je jedna z forem, jak město podporuje Centrum Hájek. Symbolicky jsme jej podpořili například i v srpnu, když jsem se spolu s několika dalšími členy vedení radnice zúčastnil benefičního cyklistického závodu, další forma podpory se centru dostává prostřednictvím grantového programu sociálních služeb města Plzně,“ řekl ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas, který předával šek spolu s radní Helenou Matoušovou.

 

„Přestože nejde o velkou sumu, věřím, že i tato částka udělá malým klientům centra radost. Zvlášť ve chvíli, kdy se v ní odráží snaha desítek Plzeňanů. Ti pomohli nadvakrát, nejen životnímu prostředí, ale i postiženým dětem,“ uvedl primátor města Martin Zrzavecký.

„V našem centru pomáháme dětem se všemi typy postižení. Pro ty, které mají problémy s chůzí, bychom rádi pořídili nezbytnou pomůcku – terapeutický elektrický chodník, jenž by nácvik chůze zefektivnil. Finanční příspěvek, který jsme dnes převzali, použijeme právě na jeho nákup,“ uvedla Lenka Šiková, ředitelka Centra Hájek, které vzniklo v roce 2012 na základě neuspokojené poptávky sociálních a rehabilitačních služeb pro handicapované děti. Dnes pod tímto názvem působí denní stacionář pro děti do 15 let a centrum intenzivní léčebné rehabilitace TheraSuit.

Celorepublikový projekt nazvaný Koruna za kilo je společnou aktivitou kolektivního systému pro zpětný odběr elektrozařízení ASEKOL a Národní rady osob se zdravotním postižením České republiky. Za každý kilogram starého elektra, které lidé od 1. ledna až do konce roku 2015 vhodí do červených kontejnerů, obdrží nadační fond Rovná šance, který spadá pod Národní radu osob se zdravotním postižením, jednu korunu. Lidé mohou zařízení odevzdávat do 2123 červených kontejnerů po celé republice, loni se takto vybral jeden milion kilogramů elektroodpadu. Elektroodpad bylo ale také možné odevzdávat v létě v rámci roadshow přímo na náměstích, mezi 15 zapojenými městy se nejvíce dařilo Mělníku (250 kg), na druhém místě se umístil Tábor (162 kg) a na třetím právě Plzeň.

„Za společnost ASEKOL, ale i za sebe jsem rád, že si tyto peníze našly cestu k těm, kteří je potřebují nejvíce, a to je k dětem. Vím, že by těchto prostředků bylo potřeba daleko více, ale doufám, že i částka 10 tisíc korun alespoň trochu pomůže handicapovaným dětem zapojit se do normálního života,“ uvedl Jaroslav Labík, regionální manažer ASEKOLu, neziskově hospodařící společnosti, která v zastoupení výrobců a dovozců elektrozařízení organizuje celostátní systém zpětného odběru elektrozařízení.   (tz)

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *