Plzeň zaplňuje zahraniční média, o město a jeho projekt kultury je zájem i na veletrzích

Značnou pozornost u zahraničních médií vzbuzuje Plzeň, která je letos Evropským hlavním městem kultury. Celostránkové články i několikaminutové reportáže o ní přinesla a stále přináší řada prestižních titulů, například německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung s nákladem 382 tisíc kusů a čteností 1,8 milionu lidí, britské The Guardian i The Independent, španělský El Pais a další. Reklamu v takovém rozsahu, jež ukazuje západočeskou metropoli jako atraktivní turistickou a kulturní destinaci a oslovuje obrovské množství lidí, by si Plzeň nikdy nemohla dovolit zaplatit.

 

„Spektrum zahraničních mediálních výstupů je široké, od článků na regionálních webových serverech po prezentaci města v prestižních denících světového významu v hodnotách desítek tisíc euro. Jen pro představu, například ceníková cena inzerce na stranu A3 ve Frankfurter Allgemiene Zeitung stojí 65 tisíc eur, tedy asi 1,8 milionu korun. Nám vyšel článek nejen v deníku, ale i v jeho on-line verzi,“ uvedla Zuzana Koubíková, ředitelka městské organizace Plzeň–TURISMUS, která má prezentaci města Plzně na starost.

Na stránky i obrazovky světových médií se daří městu pronikat zejména prostřednictvím takzvaných press tripů, tedy organizovaných návštěv pro novináře. Ty pořádá Plzeň–TURISMUS ve spolupráci se společností Plzeň 2015 a českou centrálou cestovního ruchu CzechTourism. „Cíleně zveme novináře zabývající se cestovatelskou tématikou, chceme, aby zprostředkovali jako zástupci daných médií dojmy z návštěvy Plzně coby Evropského hlavního města kultury svým čtenářům,“ vysvětlila Zuzana Koubíková. Od ledna 2014 do konce března 2015 bylo zorganizováno na 50 individuálních a skupinových press tripů pro více než 150 novinářů. Nejvíce žurnalistů přijelo z Německa, dále z Rakouska, Velké Británie, Francie, Itálie, Polska, Beneluxu, Švédska a Dánska. Z vůbec největší dálky do města dorazil novinář z Jižní Koreje.

„Projekt Evropské hlavní město kultury přinesl klíčový průlom do mediální prezentace města Plzně v zahraničí. Díky tomuto prestižnímu projektu se naše město dostalo do takových médií, v nichž nikdy předtím prezentováno nebylo,“ uvedl první náměstek primátora Martin Baxa. „Už dnes prokazatelně víme, že výrazně rostou počty turistů, z čehož bude město jednoznačně profitovat,“ dodal. Podle jeho slov ekonomickou hodnotu mediálních výstupů vyčíslí analýza, která bude zpracována pro účely zhodnocení projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

„Ukazuje se, že projekt je v zahraničí vnímán velmi pozitivně. Očekávám, že velká publicita bude Plzni věnována i nadále, neboť řada atraktivních a stěžejních akcí se teprve připravuje, patří mezi ně například obří loutky v ulicích,“ řekl primátor města Martin Zrzavecký.

Mezi nejvýznamnější média, v nichž dosud vyšly články nebo reportáže o Plzni, patří německé Süddeutsche Zeitung, Westdeutsche Zeitung, Der Tagesspiegel, Hamburger Abendblatt, britské deníky The Independent, The Guardian, The Daily Mail a The Daily Telegraph, rakouský deník Der Standard, italské celostátní deníky La Repubblica, Il Giornale a Il Messaggero, známý německý cestovatelský časopis Geo Saison, francouzský časopis o cestování Ici & Ailleurs, televize ZDF či ORF, online servery britské televize BBC či americké zpravodajské televize CNN a další. Velkou reklamu Plzni udělali také novináři, kteří přijeli na slavnostní zahájení projektu 17. ledna, celkem jich bylo přes 240.

„Kromě výše zmíněného se také například podařilo z Plzně odvysílat pořad věnovaný kulturnímu životu v Plzni v zahraničním vysílání Radio France International. V těchto dnech probíhá natáčení německé televize Arte TV, na návštěvě je tu i redaktor zahraniční tiskové agentury APO. Zájem projevili o sezonu nového cirkusu v Plzni. Tyto neplacené mediální výstupy mají podle předběžných propočtů už nyní hodnotu překračující sto milionů korun,“ uvedl Jiří Suchánek, ředitel společnosti Plzeň 2015.

Silný zájem o projekt Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 je znát i na nejrůznějších veletrzích cestovního ruchu, vůbec nejsilnější je v německy mluvících zemích. Společnost Plzeň 2015 a Plzeň–TURISMUS už společně zorganizovaly zahraniční prezentace na kulturních akcích a veletrzích cestovního ruchu v Berlíně, Londýně, Lipsku, Kolíně nad Rýnem, Drážďanech, Vídni, Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově a dalších evropských městech. Chystá se prezentace na Czech Street Party v Bruselu nebo milánském EXPU.                                (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *