Plzeň vybrala držitele Umělecké ceny za rok 2014

Zastupitelé města Plzně schválili udělení Umělecké ceny města Plzně za rok 2014. Předána bude ve čtyřech z pěti kategorií, laureáti si ocenění převezmou při slavnostním ceremoniálu, který se uskuteční 16. září v Malém sále Měšťanské besedy v Plzni.

Cenu za mimořádný umělecký počin pro umělce do 30 let získá Richard Ševčík, a to za vytvoření baletní inscenace Obraz Doriana Graye, která měla premiéru 17. října 2014. Inscenace je završením ucelené etapy uměleckého vývoje Richarda Ševčíka. „Cenné pro město Plzeň je, že plných deset let, tedy od nástupu Richarda Ševčíka do angažmá v roce 2005, mělo publikum možnost sledovat jeho umělecké zrání nejen jako špičkového interpreta, ale i jako velmi slibného choreografa,“ uvedl náměstek primátora Martin Baxa, jenž má oblast kultury na starost.

Cenu za celoživotní dílo dostane doc. akademický sochař František Pelikán, který v roce 1996 začal spolupracovat s Fakultou elektrotechnickou ZČU v Plzni, kde přednášel průmyslový design. „V roce 2001 zahájil s docentem Mišterou budování Ústavu umění a designu neboli dnešní Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Založil a garantuje v Plzni tři ateliéry designu, a to bakalářské specializace Produktový design a Průmyslový design a magisterský obor Design,“ uvedl Martin Baxa. František Pelikán je autorem designu příměstských vlaků, designových úprav osobního automobilu Škoda, designu interiéru tramvaje 14T, realizoval design exteriéru a interiéru vozů metra Petrohrad pro Škodu Transportation a design luxusního autobusu OASA 901 (spolupráce: Karel Syrůček) pro OASA Čáslav i další projekty. Účastnil se řady kolektivních výstav, za svoji práci obdržel mnoho významných ocenění.  „Pan docent Pelikán patří celoživotně svým bydlištěm do Plzeňského kraje, jeho renomé však region výrazně přesahuje. Nominován byl za špičkové designérské dílo výjimečné rozsahem i mezinárodní úrovní a současně za dílo pedagogické, za desítky mladých designérů, které vyučoval během svého působení na plzeňské umělecké fakultě, kterou pomáhal založit,“ dodal Martin Baxa.

Cenu nazvanou Společnost přátelská umění a kultuře/Mecenáš(ka) plzeňské kultury získá firma Klotz a. s. za záchranu budovy nádraží Plzeň – Jižní předměstí a za ochotu spolupracovat při projektu i provozu s centrem pro neziskovou experimentující uměleckou a vzdělávací činnost. Firma Klotz připravila v roce 2014 v součinnosti s centrem JOHAN projekt revitalizace pro podporu z regionálního evropského programu a také do projektu investuje více než třetinu svých vlastních prostředků.

Cenu za významnou kulturní událost roku si převezme Plzeňská filharmonie za koncert realizovaný k Roku české hudby 2014 v katedrále sv. Bartoloměje loni 2. listopadu. Filharmonie tehdy uvedla Rekviem od Antonína Dvořáka, který toto dílo komponoval na objednávku hudebního festivalu v Birminghamu, jeho premiéra se konala tamtéž v říjnu 1891. Dobová kritika se shodla, že Dvořákovo zhudebnění latinského textu mše za zemřelé je jedno z nejzdařilejších své doby.

Cena za mimořádný umělecký počin pro umělce nad 30 let za rok 2014 udělena nebude.                             (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *