Plzeň si bude s Vojenským historickým ústavem vzájemně půjčovat exponáty a společně bádat

Výpůjčky vojenské techniky a vojenského vybavení zejména z  2. světové války, poskytování prostor na tematické výstavy i spolupráce při vědeckých a vzdělávacích aktivitách jsou zakotveny v Memorandu o spolupráci města Plzně s Ministerstvem obrany České republiky, konkrétně s Vojenským historickým ústavem (VHÚ) Praha.  Memorandum dnes podepsali plzeňský primátor Martin Zrzavecký a plukovník Aleš Knížek, ředitel Vojenského historického ústavu Praha.

„Obsah dokumentu navazuje na dosavadní dobrou spolupráci města Plzně a Vojenského historického ústavu zejména v oblasti aktivit Patton Memorial Plzeň a výpůjček vojenské historické techniky pro Slavnosti svobody. Na slavnosti jezdí čím dál méně veteránů, a proto hledáme způsob, jak tuto akci zatraktivnit, aby si zachovala svou důstojnost a evropský formát. Jedna z těch možností je právě provázat naši spolupráci s Vojenským historickým ústavem a ukázat návštěvníkům oslav techniku a předměty z druhé světové války, které ještě neviděli,“ uvedl plzeňský primátor Martin Zrzavecký.

Ředitel VHÚ Aleš Knížek rovněž spolupráci vítá. „První vlaštovkou budou již letošní Slavnosti svobody, kdy přivezeme do Plzně americkou armádní techniku, která zatím v Čechách nebyla k vidění,“ uvedl plukovník Aleš Knížek. Zatím neprozradil, o jakou techniku konkrétně jde, neboť se ještě na opravě některých kusů pracuje a není jisté, zda se do Plzně dostanou.

Partnerství obou institucí se týká zejména zápůjček vojenské techniky a vojenského vybavení, a to především z období působení americké armády ve 2. světové válce v Evropě a  v Československu, ale i z období 1. světové války, působení československých legií a vzniku samostatného Československa. Strany se dohodly rovněž na spolupráci pracovníků a historiků při vzdělávací a osvětové činnosti a prezentaci regionálních i nadregionálních dějin uvedených časových etap i na spolupráci při pátrání po osudech československých vojáků, kteří během 2. světové války bojovali na východní a západní frontě, v severní Africe, v domácím a zahraničním odboji. V dokumentu se rovněž zavazují ke vzájemné podpoře v oblasti marketingu a PR.

VHÚ jako muzejní, vědeckovýzkumný a knihovní orgán ministerstva obrany shromažďuje a pečuje o prameny, hmotné památky a další informace k dějinám vojenství českého i československého státu. Výsledky prezentuje především v muzejní a výstavní činnosti, věnuje se i badatelské činnosti. Nejdůležitější součástí VHÚ jsou muzea a výstavní prostory. Jde o Armádní muzeum Žižkov, Letecké muzeum Kbely, Vojenské technické muzeum Lešany a další externí výstavní prostory. Vědeckovýzkumná činnost VHÚ je prioritně zaměřena na zkoumání a dokumentaci historie českého a československého vojenství včetně problematiky 1., 2. a 3. odboje.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *