Plzeň se loučí s titulem. Primátor poděkoval partnerům projektu Evropské hlavní město kultury 2015

Primátor Plzně Martin Zrzavecký poděkoval partnerům projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Podle eurokomisařky Věry Jourové i zástupců z Ministerstva kultury České republiky, z bavorského Regensburgu i dalších významných představitelů byl projekt úspěšný, Plzeň se dokázala otevřít světu. Pozitivní ohlasy na adresu západočeské metropole a jejího projektu zazněly v Plzni, která se tento víkend symbolicky loučí s prestižním titulem.

„Ten rok byl velmi, ale velmi náročný, avšak myslím si, že to stálo za to. Všechna čísla, všechny možné ukazatele jednoznačně dokládají fakt, že to byl rok úspěšný,“ zhodnotil Martin Zrzavecký. Podle něj nyní začíná pro Plzeň příběh, který je příběhem plným výzev. „A bude záležet jen na nás, na Plzeňanech, jak se těch výzev chopíme a jak je využijeme. Věřím, že obstojíme,“ řekl primátor. Ten při slavnostní páteční recepci na radnici poděkoval všem partnerům projektu, tedy Evropské komisi, Ministerstvu kultury České republiky, Plzeňskému kraji, partnerům z Bavorska, sponzorům, ale například i státní a městské policii, hasičům a dobrovolníkům.

 

„Dneškem něco nového začíná, začíná nová šance pro Plzeň. Protože ten milion lidí, kteří sem přišli, jistě ponesou dobré jméno Plzně k dalším uším, a budete tady mít další miliony návštěvníků v dalších letech. Vážení Plzeňané, já jsem na vás byla z toho Bruselu a z té Evropy celý rok velmi hrdá a děkuji vám za to,“ uvedla ve svém proslovu při recepci eurokomisařka Věra Jourová. Podle ní v dnešní zjitřené době dostávají některé termíny novou naléhavost, a to platí o kultuře. „Evropa potřebuje více kultury, více humanity, více tolerance, více pozitivních emocí. To je něco, čemu se Plzni za ten rok dostávalo vrchovatou měrou,“ doplnila.

 

Podle Petry Smolíkové, náměstkyně ministra kultury České republiky, se v Plzni povedlo dát dohromady tým, jemuž se podařilo naplnit aspekty, které se od projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 očekávaly. „Podařilo se otevřít Plzeň regionu, podařily se další možnosti spolupráce s bavorskými partnery, podařilo se otevřít Plzeň světu,“ uvedla Petra Smolíková. Připomněla úžasný zahajovací ceremoniál v lednu, také letní večery jako součást projektu věnovaného baroku i další větší a menší akce, kterých Plzeň v roce 2015 nabídla na 600. „Chtěla bych vyjádřit přesvědčení, že projekt bude nadále rozvíjen, a to i za podpory Ministerstva kultury České republiky,“ doplnila náměstkyně ministra.

 

„Díky projektu se z kolegů stali přátelé, stará přátelství se díky nové intenzivní spolupráci ještě více prohloubila. Plzeň a Regensburg zase o něco intenzivněji srostly v rámci Evropy. Užíváme si spolu s vámi úspěch vašeho projektu a blahopřejeme k němu,“ řekl Klemens Unger, který na recepci zastupoval primátora Regensburgu, jež je partnerským městem Plzně.     (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *