Plzeň se loučí s titulem Evropské hlavní město kultury 2015 a bilancuje

Již za necelé dva týdny se uzavře program Evropského hlavního města kultury, který trval jedenáct měsíců a i s náročnými přípravami celkem zhruba sedm let. Podílely se na něm stovky účinkujících, místních i zahraničních partnerů a institucí; do města přivedl statisíce turistů. Prestižní evropská značka, o kterou s mnohaletým předstihem soutěží řada měst, s sebou přinesla očekávané pozitivní efekty – nárůst návštěvnosti, zviditelnění a zatraktivnění Plzně jako místa pro život, turistiku i podnikání, či oživení kulturního potenciálu mnoha míst i zapojených organizací.

 

„Díky projektu je Plzeň vyhledávanou turistickou destinací. Podle mého názoru se realizace vydařila, program považuji za úspěšný. Zároveň je tu ale závazek vůči dalším létům, musíme zajistit udržitelnost,“ uvedl primátor města Plzně Martin Zrzavecký. Za povedené akce označil například Festival světla, Bavorské kulturní dny, z dlouhodobých projektů pak kreativní zónu DEPO2015, kterou prošlo během šesti měsíců kolem 100 tisíc tuzemských i zahraničních návštěvníků. „Na politické úrovni nyní vedeme diskuzi, v jakém rozsahu poběží DEPO2015 dál,“ doplnil primátor.

„Máme za sebou důležitý rok, kdy se Plzeň stala vyhledávaným místem na kulturní mapě Evropy. Plzeň navštívili nejrůznější umělci čeští i zahraniční, program byl zasvěcen také slavným plzeňským rodákům a tvůrcům, ať už to byl Jiří Trnka, Gottfried Lindauer či Ladislav Sutnar, kteří se tak pomyslně vrátili zpět do svého města. Pro veřejnost se otevřel skutečný plzeňský poklad – interiéry Adolfa Loose. Mimořádně bohatý program Evropského hlavního města kultury se nyní uzavírá, ale já věřím, že leckterý projekt z tohoto programu bude pokračovat i nadále a stane se trvalou součástí plzeňské kulturní nabídky,“ hodnotí Martin Baxa, 1. náměstek primátora pro oblast kultury, cestovního ruchu, památkové péče a projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

 

Dosavadní návštěvnické výsledky naznačují, že Plzeň je v roce 2015 nejlepší ze všech krajských měst, co se dynamiky růstu týče. Za první tři čtvrtletí zaznamenala nejvyšší meziroční nárůst počtu turistů, tedy více než Praha, Brno i Ostrava.

 

„Podle předběžných výsledků po třetím čtvrtletí můžeme potvrdit, že celková návštěvnost akcí Evropského hlavního města kultury významně přesáhne jeden milion návštěvníků, což se již nyní pozitivně odrazilo na tržbách plzeňských hotelů, restaurací a dalších poskytovatelů služeb,“ konstatuje ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek.

 

V počtu turistů přinesly letošní statistiky ve srovnání s běžným rokem 2013 nárůst přenocování ve výši 30 %. Ředitelka městské organizace destinačního managementu Plzeň – turismus Zuzana Koubíková k tomu uvádí: „Za první tři čtvrtletí tohoto roku se v Plzni ubytovalo přes 194.000 hostů, což je o 13,7% více než za stejné období loňského roku. Počet přenocování v Plzni činil k poslednímu září více než 380.000 nocí, i v tomto případě jde o 13% meziroční nárůst. Ve 3. čtvrtletí, tedy v průběhu letních měsíců, vzrostl počet nocujících hostů v Plzni o 17%. To považuji za výborný výsledek vzhledem k extrémně horkému letnímu počasí, které městské turistice příliš nepřeje. Ještě větší boom zažívá jednodenní turistika. Počet klientů turistického informačního centra stoupl zhruba čtyřnásobně. Od ledna do října jsme zorganizovali 1070 komentovaných prohlídek centra pro více než 27.000 osob, což je zhruba pětinásobek oproti loňskému roku, kdy se ve stejném období uskutečnilo 218 prohlídek.“

 

Obrovskou hodnotu má také atraktivní mediální obraz města, který titul Evropské hlavní město kultury 2015 západočeské metropoli přinesl. „O Plzni vyšlo v souvislosti s titulem Evropské hlavní město kultury kolem 3.000 článků v českých médiích a několik stovek zahraničních. Reportáže v zahraničním tisku, rozhlase a televizích mají nevyčíslitelnou hodnotu, takový reklamní prostor bychom nikdy nezaplatili. Točily o nás například britská televize BBC, rakouská ORF, německé ZDF i ARD, návštěvu Plzně opakovaně doporučil průvodce Lonely Planet,“ vyjmenovává tisková mluvčí Plzně 2015 Mirka Reifová.

 

Program Evropského hlavního města kultury 2015 však ještě uzavřený není. Diváky čeká do konce roku již vyprodané vystoupení předního českého souboru nového cirkusu La Putyka, sousedské procházky, literární večer se zakončením projektu Meeting Literature, výstava moderního rakouského designu v DEPO2015 či premiérové divadelní představení souboru Farma v jeskyni. V polovině prosince se pak odehraje symbolické rozloučení s titulem evropské kulturní metropole.

„Během rozloučení s  rokem 2015 bychom rádi poděkovali Plzeňanům, návštěvníkům i partnerům za pozornost a podporu a společně si připomněli zážitky nabitého programu Evropského hlavního města kultury. Nechystáme žádné opulentní oslavy, ale týden plný různorodých kulturních akcí, který zahájíme složením Pocty Franku Sinatrovi v Měšťanské besedě. S Malým tanečním orchestrem Universal Divadla Sklep si zatančíme v DEPO2015, oslavíme 145. narozeniny Adolfa Loose v jeho interiérech, s Plzeňskou filharmonií a aktuálně nejzářivější hvězdou českého operního nebe Adamem Plachetkou vás pozveme na operní gala do DEPO2015 a společně se zapíšeme do České knihy rekordů s nejdelším fotoalbem složeným z fotek pořízených v Plzni – Evropském hlavním městě kultury 2015,“ popisuje programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko. Slavností týden vyvrcholí v DEPO2015 snowboardovou show HORSEFEATHERS CITY JIB, která do Plzně přivede největší hvězdy snowboardingu z Evropy.

Obecně prospěšná společnost Plzeň 2015 však své aktivity prosincem 2015 nekončí. Dlouhodobá udržitelnost byla od začátku důležitým kritériem projektu Evropské hlavní město kultury, na který Evropská unie i sami organizátoři kladou velký důraz. Vytipovali proto několik úspěšných akcí a víceletých aktivit, na které naváží v příštích letech. Mezi nimi jsou například dobrovolnický Klub strážných andělů či projekt Skryté město s oblíbenými sousedskými procházkami. Pokračovat budou lektorské programy a vzdělávací programy pro začínající podnikatele, umělecké rezidence či literární večery v Loosových interiérech. V Kreativní zóně DEPO2015 bude pod názvem Makerspace dál fungovat otevřená dílna či možnost pronájmu sdílené kanceláře, zavítat sem znovu mohou i milovníci neobyčejných výstav. Plzeňské rodinné fotoalbum zůstává k vidění do 31. ledna, až do konce příštího roku budou na nádvoří dál umístěné obří kovové sochy Čestmíra Sušky. Nově uvidí návštěvníci depa od února výstavu nazvanou „Na film“, v květnu je pod názvem „Dobrodruzi“ čeká seznámení s neobyčejným osudem obyvatel Stoda a jejich přesídlení na Nový Zéland. Výstavní sezonu příští rok uzavře „Plast a jeho svět“. V programu roku 2016 nebudou chybět ani taneční Electro Swing v Pekle, DEPO STREET FOOD MARKET, Festival světla, Evropský den sousedů, Týdny západočeského baroka či Bavorské kulturní dny.

PROGRAM ZAKONČENÍ EVROPSKÉHO HLAVNÍHO MĚSTA KULTURY 2015

7/12 Pocta Franku Sinatrovi – koncert k výročí 100 let od narození Franka Sinatry |Měšťanská Beseda|19.30|300-390 Kč

Czech Summit Orchestra & speciální host Carole Alston (USA) a Lee Davison (USA). Zazní světoznámé skladby ze zlatého fondu swingové éry v osobitém aranžmá lídra orchestru Sváti Čecha. Orchestr tvořený výbornými západočeskými muzikanty, doplněný o špičkové hudebníky z dalších koutů republiky, jako hosta představí americkou sólistku Carole Alston, hlavní představitelku muzikálových rolí v Kiss me, Kate; Jesus Star Superstar nebo West Side Story, jež skvěle interpretuje evergreeny od Billie Holiday či skladby z repertoáru The Voice Franka Sinatry.

 

8/12 Vánoční koncert 2015 Orchestru Václava Hybše|KD Peklo|19.00|190-390 Kč

Jako speciální host plzeňského koncertu vystoupí Jitka Zelenková, Irena Kousalová, Martina Dolečková, Filip Hořejš a Štěpán Růžička.

9/12 Ben Cristovao|KD Peklo|20.00|329 Kč

Plzeňský rodák Ben Cristovao míří se svojí Live Show do kulturního domu Peklo, kde společně s živou kapelou, DJem a několika hosty, mezi kterými nebude chybět ani raper Cavalier, představí materiál z nově připravovaného alba. Součástí velkolepé podívané bude speciální světelná show, projekce, tanečníci skupiny AWA a vynikající DJ Dead Sailor jako bonbonek na závěr.

10/12 Pocta Adolfu Loosovi

– prohlídky interiérů při příležitosti 145. výročí narození Adolfa Loose |Bendova 10, Klatovská 12|Brummelův dům, Husova 58|180/240 Kč, nutná rezervace na www.plzenskavstupenka.cz

– dokument o Adolfu Loosovi |Bendova 10 |19.00|nutná rezervace na www.plzenskavstupenka.cz

Speciální prohlídky interiérů navržených jedním z nejvýznamnějších středoevropských architektů první třetiny 20. století. V Plzni realizoval autor slavné pražské Müllerovy vily asi třináct bytových interiérů. Milovníci architektury si mohou prohlédnout bývalý byt manželů Krausových v Bendově 10, salon a jídelnu v někdejším bytě doktora Vogla na Klatovské 12 a prostorné dvougenerační apartmá Brummelova domu v Husově 58.

10/12 MTO UNIVERSAL: Hudba, kterou jinde neuslyšíte – díky bohu!|DEPO2015|20.00|

290/145 Kč

 

Na více než čtyřhodinovém koncertu se členy Divadla Sklep v roli zpěváků a muzikantů s Tomášem Hanákem za mikrofonem zazní výběr skladeb z naší poválečné historie s důrazem na 70. a 80. léta. Za nástroji a mikrofony se představí přední pražští umělci: výtvarníci Zdeněk Lhotský, František Skála, Aleš Najbrt, virtuosi Jiří Podzimek, Roman Fojtíček a Luděk Polifka, herečky Lenka Vychodilová, Jana Hanáková a Tomáš Hanák.

 

11/12 Opera Gala 2015 – Adam Plachetka|DEPO2015|19.00|390/195 Kč

Koncert Plzeňské filharmonie s exkluzivním hostem Adamem Plachetkou jako součástí galavečera k rozloučení s rokem 2015. Operní pěvec Adam Plachetka je absolventem Pražské konzervatoře a HAMU a laureátem řady soutěží, například MPS Antonína Dvořáka. Roku 2005 debutoval v Národním divadle v Praze, od září 2010 je stálým členem ansámblu Wiener Staatsoper. Jeho závazky čítají Salzburger Festspiele, Seoul Arts Center, Opéra de Nice, Bayerische Staatsoper v Mnichově, Pražské jaro, Théâtre Royal de la Monnaie v Bruselu, Royal Opera House Covent Garden v Londýně, Musikverein ve Vídni, Festpielhaus Baden-Baden, Opéra Comédie Montpellier, Glyndebourne Festival, Deutsche Oper a Deutsche Staatsoper v Berlíně nebo Teatro alla Scala v Miláně.

Na programu bude Mozart – Verdi – Puccini a další; Adam Plachetka – basbaryton; Tomáš Brauner – šéfdirigent; Plzeňská filharmonie

 

12/12 Nejdelší fotoalbum 2015|trasa z ulice Bedřicha Smetany do DEPO2015|15.00-18.00|ZDARMA

Z fotografií neopakovatelných zážitků z kulturou nabitého roku 2015 vznikne jednodenní venkovní výstava, kterou se Plzeň zapíše do České knihy rekordů. Od 15 hodin budeme album společně rozvíjet ulicí Bedřicha Smetany, přes Kopeckého sady a Anglické nábřeží podél řeky až do DEPO2015. Na konci akce si každý bude moci vybrat fotografii, kterou si odnese na památku.

12/12 HORSEFEATHERS CITY JIB|DEPO2015|14.00|ZDARMA

Legendární snowboardová show pod záštitou jednoho z nejzajímavějších jezdců současnosti, Islanďana Eiki Helgasona ze světoznámého bratrského dua Helgasonů, na jehož pozvání do Plzně dorazí další známí jezdci, aby poměřili své síly v přátelském závodě o 5.000 Euro. Afterparty bude pokračovat až do ranních hodin. Účinkují DJs Kato, Maro & Jeffology, Vec & Škrupo, Prago Union & Champion Sound Live Band, 1210 Symphony a DJe Lucky boy; na místě bude také Horsefeathers POP-UP Store, snowboardové kino a dobré jídlo.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *