Plzeň nahradí poškozené pylony pomníku Díky, Ameriko! novými

Ilustrační foto

Vedení města Plzně se dnes jednomyslně shodlo na tom, že nejvhodnějším řešením ve vztahu k poškozeným pylonům pomníku Díky, Ameriko! bude jejich výměna za nové. Podle znaleckých posudků je stav pylonů špatný, úřad proto nyní zpracovává technické řešení toho, jak je co nejdříve zajistit, aby neohrozily zdraví a bezpečí občanů. Současně magistrát začal pracovat na přípravách výběrového řízení a hledá zdroje, z nichž by bylo možné zaplatit zhotovení nového památníku. Jeho podoba se měnit nebude.

„Stav žulových pylonů není dobrý, chceme je proto vyměnit, nikoliv opravovat. Tato věc je nyní naší prioritou, úřad už proto zpracovává podklady potřebné pro veškerá následující rozhodnutí. Současně rozbíháme přípravy zajištění poškozeného památníku, musíme ochránit občany,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký. O svém stanovisku už radnice informovala centrální městský obvod, na jehož území se památník nachází a jehož vedení magistrát na problém upozornilo.

 

Bezpečnostní opatření, která doplní zatím instalované kovové zábrany kolem pomníku, by měla být přijata v řádu dnů. Podle primátora odpovědnost za řešení situace převzal Odbor investic Magistrátu města Plzně. Co se týká případné ceny nových pylonů, tedy zhotovení nového památníku, odhaduje se na několik milionů korun. „Necháme dopracovat posudky znalců k ceně,“ doplnil primátor. K vypsání výběrového řízení na zhotovitele bude nutný souhlas zastupitelů města.

 

Podle prvního náměstka primátora Martina Baxy nyní radnice také začíná hledat záložní variantu toho, kde v rámci květnových Slavností svobody uspořádá tradiční pietní akt, jenž se konal právě u památníku na rohu Americké a Klatovské ulice.

 

V souvislosti s prasklinami, které se v žulových pylonech objevily, se také město začne zabývat zatížením Klatovské ulice kamiony. „Budeme prověřovat trasování těžkotonážních vozů po Plzni,“ uvedl náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Petr Náhlík. Podle něj mohou mít vliv na stav památníku mimo jiné právě i otřesy způsobené nákladními automobily při zastavování na světelně řízené křižovatce U Práce.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *