Plzeň má první bezbariérové gymnázium!

Od poloviny února 2017 mohou studenti s handicapem v Plzni využívat nový bezbariérový areál ve školní bodově Sokolovská 54. V budově sídlí základní škola, gymnázium i základní umělecká škola. Žák s tělesným postižením tak může absolvovat studium od základní školy po maturitu v jedné budově. Gymnázium Františka Křižíka, které v budově sídlí, je tak prvním bezbariérovým gymnáziem v Plzni.

Plán zřízení bezbariérové budovy se zrodil na Gymnáziu Františka Křižíka. Projekt zahrnuje bezbariérovou rampu při vstupu do budovy, výtah obsluhující všechna 4 podlaží a úpravu WC na bezbariérová. Projektovou dokumentaci finalizovala společnost Gryfplan.

Gymnázium se integraci studentů s handicapem věnuje dlouhodobě, jako jediná škola v regionu se hlásí k projektu Ligy lidských práv Férová škola. Školu již absolvovali studenti s poruchami sluchu, studenti se zbytky zraku, či s tělesným postižením menšího rozsahu.

Gymnázium Františka Křižíka připravilo projektovou dokumentaci a zorganizovalo celý projekt: polovinu finančních prostředků financovalo Ministerstvo školství z Programu mobility Vládního výboru pro zdravotně postižené občany, druhou polovinu vlastník budovy – statutární město Plzeň.

Projekt vznikal v součinnosti a s velkou podporou Krajské rady Plzeňského kraje, Národní rady zdravotně postižených, společností NIPI Bezbariérové prostředí o.p.s. a zejména ve spolupráci se statutárním městem Plzeň.

Pozitivní je, že bezbariérové úpravy se začnou využívat okamžitě: v primě Gymnázia Františka Křižíka je student na vozíku. On i jeho rodiče už netrpělivě očekávali zprovoznění výtahu.

Slavnostní otevření je plánováno na červen letošního roku: proběhne současně se zahájením fotografické výstavy v atriu školy s názvem „Život bez bariér“, na kterou je pozvána řada zajímavých hostů.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *