Plzeň má bronz. Nejlépe se žije v Praze

Bohatá infrastruktura, nejnižší nezaměstnanost, kulturní a společenské centrum či vysoká úroveň vzdělávání? To všechno jsou důvody, které letos dělají hlavní město nejlepším místem pro život v České republice. Vítěz minulého ročníku, Plzeňský kraj svou pozici neobhájil, ale i přesto se udržel na stupních vítězů a obsadil bronzovou příčku. Místo pro život je společensky přínosný srovnávací výzkum mapující kvalitu života obyvatel v regionech České republiky, který realizuje analytická agentura Datank.

Hlavní město Praha je letos nejlepším Místem pro život

Existuje mnoho důvodů, které hlavní město dělají nejlepším místem pro život v České republice. Na své si zde přijdou téměř všichni. Od studentů vysokých škol až po milovníky kultury a společenského života. Práce se v Praze shání daleko snáze než v jiných regionech, průměrná mzda je nejvyšší v zemi, zdravotní péče je na lepší úrovni než ve většině dalších krajů a v neposlední řadě se hlavní město pyšní velkým počtem spolků, nadací a občansky prospěšných organizací.

Nevyhne se však problémům, které jsou pro velkoměsto typické. Je to především velká míra kriminality a znečištění ovzduší. Stane se zde největší počet trestných činů a metropole je neslavně známá i větším množstvím problémových uživatelů drog. V oblasti životního prostředí negativně vyčnívá především míra znečištění ovzduší a počet zelených ploch, kterých je zde téměř o 71 procent méně, než ve zbytku země.

„Je zřejmé, že lidé se stále více zajímají o své bezpečí, zdraví a sociální jistoty. Dokazují to i celkové výsledky, ve kterých se na první příčky protlačily kraje, které vynikají právě v těchto oblastech,“ uvedla Michaela Žemličková, místopředsedkyně správní rady a ředitelka Nadace ČEZ.

Po loňském vítězství bere Plzeňský kraj bronz

Plzeňský kraj patří dlouhodobě k nejlepším regionům pro život díky nadprůměrným výsledkům skoro ve všech hodnocených oblastech. V letošním roce se Plzeňsko opět stalo jedním ze tří nejlepších krajů v ČR. Svůj status si region zaslouží především díky vynikající péči o děti a vzdělání a rovněž díky kvalitním pracovním podmínkám. Lidé si zde hledají práci snadno, dlouhodobá nezaměstnanost klesá a platy tady patří k nadprůměrným. Obyvatelé mají spoustu možností, kam vyrazit za kulturou nebo sportem. Lidé na Plzeňsku jsou šetrní k okolnímu prostředí a vyprodukují nejméně odpadu. Bohužel se to samé nedá říci o firmách, které naopak „vyrobí“ odpadu víc než firmy v jiných regionech. Plzeňský kraj se však snaží bolavá místa řešit, což dokazují i třetí nejvyšší investice do ochrany a zlepšení životního prostředí. Největším problémem však stále zůstává infrastruktura. Až 16 procent lidí nemá přístup k pitné vodě a silnic a dálnic je tu o 30 procent méně než jinde. V této oblasti zůstává region nejhorší v celé ČR.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *