Plzeň finišuje s rekonstrukcí datové sítě na svých školách, má nejlepší vybavení

Desítky milionů korun investovala v  uplynulých čtyřech letech Plzeň ze svého rozpočtu i z  evropských dotací do modernizace technologického vybavení na svých základních školách. V  současné době finišují práce na pěti městských školských zařízeních – Masarykově ZŠ, Benešově ZŠ, Tyršově ZŠ, 22. ZŠ a 33. ZŠ. Odborníci tam aktuálně pracují na vnitřní datové konektivitě, která je důležitá například pro funkčnost výukových programů. V  tomto ohledu tak má Plzeň nejlepší technické vybavení svých škol.

„Do technického vybavení na školách investujeme dlouhodobě. Jedinečné je například to, že všechny námi zřizované základní školy jsou napojeny na optickou síť. Ta zajišťuje rychlé připojení k  internetu. Naši školáci tak mají nejlepší technické vybavení v  republice. Snažíme se o to, aby moderní technologie smysluplně prostoupily do výuky a děti s  nimi mohly bez problémů pracovat. A já jsem velice rád, že se tento cíl daří naplňovat,“ řekl primátor města Plzně Martin Baxa.

Podle radní pro oblast školství Lucie Kantorové byla rekonstrukce datové sítě na celkem 26 městských základních školách rozdělena do čtyř let. „Letos v  létě odstartovaly práce na posledních pěti institucích. Na konci prázdnin bude na všech školách fungovat nová datová síť kategorie 5E, která zajistí rychlé, kvalitní a bezpečné připojení do 1GB přenosové rychlosti,“ vysvětlila Lucie Kantorová.

Podle Bohuslava Horaise, ředitele úseku podpory uživatelů Správy informačních technologií města Plzně, musí odborníci vyřešit roztříštěnost datových sítí, která generuje závady a problémy, malou přenosovou kapacitu, ale třeba i problém s  nedostatkem zásuvek. „Konkrétně v  případě zásuvek instalujeme ‚vnitřní strojek‘ v  kovovém provedení, a to proto, že vydrží i případné hrubší zacházení. Mění se také lišty, ve kterých vede kabeláž, případně se zasekávají rovnou do stěny, vše tak působí estetičtěji,“ vysvětlil Bohuslav Horais.

Životnost nově instalovaných technologií je minimálně 10 let, provedení je navíc naddimenzované tak, aby bylo dostačující i v  případě dalších požadavků ze strany škol, které by mohly v  průběhu let přijít. „Může jít o docházkové systémy, kamerové systémy, nové počítačové učebny, interaktivní vybavení, zásuvky na chodbách pro tiskové řešení atd., to všechno stávající řešení bez problému zvládne. Pokud se budeme bavit o tom, že jednou bude opět třeba síť obnovit, i tento proces už bude díky provedeným úpravám o dost jednodušší,“ doplnil ředitel Správy informačních technologií města Plzně Luděk Šantora.

Rekonstrukci datové sítě zajišťuje školám městská příspěvková organizace Správa informačních technologií města Plzně. Takový postup je v  rámci republiky výjimečný a poskytuje školám značný komfort. „Běžně musí školy získat peníze od města, nebo je hledat ve svém rozpočtu, připravit projektovou dokumentaci a celý projekt realizovat samy. V  západočeské metropoli to funguje tak, že škola v  podstatě jen sdělí své požadavky a pracovníci Správy informačních technologií zajistí vše potřebné, včetně toho, že fungují jako stavební dozor. To je rozhodně nadstandard, který často vyzdvihují odborníci napříč republikou,“ doplnil technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

Náklady na obnovu datové sítě si letos vyžádají téměř 3,6 milionu korun bez DPH. V  posledních čtyřech letech bylo do této oblasti investováno zhruba 30 milionů korun, přičemž část financí se podařilo čerpat z  evropských dotací. Vše zatím běží podle plánu a práce na zbývajících základních školách by měly být dokončeny do 15. srpna. (tz)

Foto MMP

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *