Petr Náhlík radí ministrovi, aby vyměnil předvolební poradce

Předvolební hysterie nabývá podle náměstka plzeňského primátora Petra Náhlíka (KDU-ČSL) obrátek. Toho totiž docela “pobavilo” prohlášení ministra dopravy Dana Ťoka (ANO), že kraje dostanou od ministerstva dopravy na silnice 2. a 3. tříd v roce 2017 NULA korun. Celá záležitost by až tak směšná nebyla, kdyby se opravdu mohla uskutečnit. Pro takové rozhodnutí ale nestačí jen ministrovo přání, zvednout pro něj ruku by musela většina poslanců.

Vyjádření ministra dopravy Dana Ťoka, že na opravy silnic kraje nedostanou ani korunu, pobouřilo i hejtmana Václava Šlajse (ČSSD): “Považuji jeho plán za zcela absurdní. Vidíme v praxi, jak vypadá naplňování ideje řízení krajů jako firmy a je to pro mě neuvěřitelné. Plzeňský kraj má stovky a stovky kilometrů silnic II. a III. tříd, které vyžadují stálou údržbu, a údržba vyžaduje peníze. Nemůžeme dopustit, aby lidé jezdili po rozbitých silnicích,” říká Šlajs. Ten se připojil k výzvě sociálnědemokratických hejtmanů požadujících Ťokovu rezignaci.

Náměstkovi primátora se specializací na dopravu Petru Náhlíkovi připadá ministrovo rozhodnutí nedat kraji ani korunu za právně nemožné. “Téměř všechny státní peníze na dopravní stavby jdou již 16 let přes Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). A o tom, kolik peněz (a na jaké stavby) bude v SFDI, rozhoduje Poslanecká sněmovna při schvalování státního rozpočtu. Poslanecká sněmovna tedy bude rozhodovat i o státním rozpočtu na rok 2017,” vysvětluje Náhlík. Říká tím vlastně, že ministrovo unáhlené rozhodnutí je vlastně jen plácnutím do vody. “Státní rozpočet na rok 2017 páni ministři Babiš a Ťok a další ministři a poslanci zvolení za ANO 2011 bez hlasů poslanců z ČSSD a KDU-ČSL prostě neschválí. Takže jde zřejmě jen o předvolební bouři ve sklenici vody,” dodává Náhlík.

„Předvolební poradci“ pana ministra Ťoka podle Petra Náhlíka zřejmě ani po dvou letech nevědí, podle jakých zákonů funguje resort ministerstva dopravy. A neví ani to, jaký zákon určuje, jak se bude nakládat se státními prostředky na investice do dopravní infrastruktury. “Pan ministr Ťok by měl nejspíš své poradce rychle vyměnit,” radí mu Náhlík.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *