Památky na Plzeňsku ohlašují pestrou sezónu 2015

Většina památek ve správě Národního památkového ústavu v Plzeňském kraji otevře své brány během prvního dubnového víkendu, dvě z nich však o týden dříve. Kláštery Kladruby a Plasy oslaví kulatá výročí založení, některé památky se zapojí do celorepublikového projektu oslaví kulatá výročí založení, některé památky se zapojí do celorepublikového projektu Velká hradozámecká inventura, jiné si připomenou období empíru a život rodu Metternichů. Tradiční širokou škálu kulturních aktivit obohatí program v rámci projektu 9 týdnů baroka a opomenuty nezůstanou ani Neobjevené památky. Pokračovat bude i oblíbený věrnostní program Klíč k památkám.

Památky, které spravuje Národní památkový ústav v Plzeňském kraji, zahajují návštěvnickou sezónu v sobotu 4. dubna. S týdenním předstihem, tedy v sobotu 28. března přivítaly letošní první návštěvníky zámek Nebílovy a hrad Rabí. Zkrácená návštěvní doba od května do září platí pro zříceninu hradu Přimda. Podobně zkrácený provoz se osvědčil také na zámku Červené Poříčí, který bude návštěvníkům k dispozici od května do konce srpna vždy od čtvrtka do neděle. Ve speciálním režimu funguje Selský dvůr „U Matoušů“ v Plzni – Bolevci, který prochází dlouhodobou revitalizací a je zpřístupňován pouze mimořádně.

Stavební a restaurátorské obnovy a novinky v expozicích
V rámci zkvalitňování služeb se v letošní sezóně mohou návštěvníci těšit například na moderní toalety na zámku v Nebílovech, zatímco na zámku v Červeném Poříčí je bude čekat nově vybudované pokladní centrum s prodejnou. Zrestaurovanými vstupními exteriérovými i interiérovými portály konventu budou procházet zájemci o historii kláštera Plasy. Dosud nevídaná krása oslní každého, kdo přijede na zámek Manětín. V loňském roce tam byly odkryty a zrestaurovány nástěnné malby vstupního schodiště, které mu spolu se zrestaurovanou nástropní freskou navrátily původní impozantní atmosféru. Dalšího zkrášlení se dočkal i unikátní zrestaurovaný taneční sál v Nebílovech, jehož okna byla doplněna vídeňskými žaluziemi. Postupnou obnovou momentálně prochází vstup do areálu hradu a zámku Horšovský Týn, jehož průjezd by měl získat podobu z konce 18. století.

Kromě restaurátorských prací zajišťuje Národní památkový ústav na památkách nezbytnou
pravidelnou údržbu. „Letos bude dokončena velká řada stavebních aktivit, během nichž bude proinvestováno více než 35 milionů Kč,“ předesílá Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Zároveň doplňuje, že „se jedná například o statické zajištění a opravu věže Hlásky a opravu střechy části hradu a zámku Horšovský Týn; celkovou obnovu střešního pláště Jízdárny a revitalizaci zámeckého parku na zámku Kozel či instalaci tepelného čerpadla a opravu izolace mostních konstrukcí na hradě Velhartice. Po úspěšné obnově exteriéru vstupní věže hradu Švihov přijdou letos na řadu její interiéry a přilehlé objekty. Pokračovat se bude na statickém zajištění IV. brány hradu Rabí a dokončena bude první etapa projektové dokumentace k celkové opravě střech a krovů prelatury kláštera Kladruby.“

Koncem března zažil klášter Kladruby v souvislosti se svým výročím 900 let od založení významný okamžik – návrat zrestaurované Santiniho mariánské koruny zpět na hlavní oltář kostela Nanebevzetí Panny Marie. Od 1. května tam navíc bude poprvé v historii veřejnosti zpřístupněna jižní klášterní zahrada, původně užívaná pro pěstování zeleniny do klášterní kuchyně.

Uniformy, čepice, klobouky a další autentické oděvy a dochované zámecké textilie představí letos poprvé státní hrad a zámek Horšovský Týn, který jimi od 1. května 2015 obohatí prohlídkovou trasu nazvanou Hrad. Od 1. července pak tento zámek opět otevře svou nejbohatší trasu, jejíž součástí je nejen zámecká kuchyně a zázemí z roku 1927, ale také servisy skla a porcelánu pro šedesát osob, měděné nádobí a formy na pečení, ubrusy, ubrousky a povlaky či autentická příruční pekárna a úřednická jídelna. Raritou je původní kuchyňský kachlový sporák, který v roce 1945 přestěhovali do tehdejší zotavovny na hrad Velhartice a až letos se vrátil zpět na Horšovský Týn.

Netradiční zpestření čeká na návštěvníky zámku Nebílovy. Během letních prázdnin budou
prohlídkovou trasu zdobit historické panenky ze sbírky Jaroslavy Zborníkové. Majitelka této unikátní kolekce tak dlouho hledala restaurátora panenek, až se jí stala sama.

Jitka Skořepová

Foto Jiří Sedláček

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *