Památky na Plzeňsku čeká víkend plný hudby, netradičních prohlídek i cyklistický závod

Kláštery Kladruby a Plasy zažijí své první společné Monastýrování – speciální prohlídky připomínající letošní velká výročí jejich založení. Hudba bude znít na zámcích Horšovský Týn a Nebílovy a také na hradě Švihov. Tam se dokonce bude konat cyklistický závod pro dospělé i děti.

Monastýrování

V sobotu 6. června 2015 budou mít milovníci historie a památek jedinečnou příležitost prohlédnout si kláštery Kladruby a Plasy zcela nezvyklým pohledem během speciálních, tematicky zaměřených prohlídek nazvaných Monastýrování. Oba kláštery tak oslaví svá letošní významná výročí – benediktinský klášter Kladruby 900 let od založení a cisterciácký klášter Plasy 870 let od svého vzniku. Prvním tématem je klášterní architektura, následovat budou klášterní smysly a živly, Nocí ke hvězdám Santiniho Aichela a klášterní život.

Monastýrování v klášteře Plasy

Během sobotního odpoledne si zájemci za doprovodu a výkladu odborníků projdou rozlehlý areál plaského kláštera, poznají exteriéry jednotlivých budov, jejich stavební historii a proměny funkcí. Díky zachovaným architektonickým pozůstatkům si udělají představu o nejstarší podobě kláštera, kterou si vzápětí porovnají s dosud patrnými barokními přestavbami. Výklad se neomezí pouze na období fungování kláštera, ale přiblíží i dobu po jeho zrušení v roce 1785. Ke slovu se tak dostanou i úpravy z 19. století, kdy si rod Metternichů udělal z Plas centrum velkostatku.

Prohlídky proběhnou tři – v 11.00, 13.00 a 15.00 hodin. Prohlídku od 13.00 hodin povede speciální host architekt Zdeněk Chudárek, který se řadu let zabýval stavební historií plaského kláštera. Prohlídka trvá 1,5 hodiny, vstupné činí 150 Kč na osobu a doporučena je rezervace míst. http://www.klaster-plasy.eu

 

Monastýrování v klášteře Kladruby

Naopak kladrubský klášter se pod netradičním úhlem pohledu ukáže návštěvníkům během podvečerních a večerních speciálních prohlídek. V jejich průběhu se pozornost posluchačů soustředí na zkoumání díla Jana Blažeje Santiniho-Aichela a interpretaci symboliky čísel a tvarů v jeho stavbách. Opomenut nezůstane ani příběh sv. Jana Nepomuckého, jemuž je v klášteře věnována část expozice a hlavně pro Santiniho byl obrovským inspiračním zdrojem.

Prohlídky začínají na nádvoří kláštera v 17.00, 18.00, 19.00 a 20.00 hodin, vstupné je rovněž 150 Kč na osobu a doporučena je rezervace míst. http://www.klaster-kladruby.cz

 

Hudba na zámcích a na hradě

Švihovské hudební léto

Sobotní den 6. června 2015 na hradě Švihov zpestří již 42. ročník přehlídky mládežnických dechových orchestrů a pohybových skupin Švihovské hudební léto. Od 9.00 hodin se na hradním nádvoří předvedou orchestry z regionálních základních uměleckých škol, které ozvláštní vystoupení mažoretek.

 

Zámek Nebílovy

Sbírku drobných sonatin a pestrých písní v galantním stylu představí přední česká cembalistka Edita Keglerová a sopranistka Ivana Bilej Brouková na zámku Nebílovy. V jejich podání tak posluchači uslyší velmi melodické písně Jiřího Antonína Bendy, předního českého komponisty klasicistního období, od jehož smrti letos uplyne 220 let. Koncert začíná v neděli 7. června 2015 v 18.00 hodin v nově zrestaurovaném tanečním sále zámku. Vstupné činí 150 Kč plné a 100 Kč snížené.

 

Hrad a zámek Horšovský Týn

Zámecké koncertování zpříjemní nedělní podvečer 7. června 2015 návštěvníkům hradu a zámku v Horšovském Týně. Od 18.00 hodin se v Erbovním sále zámku obecenstvu předvedou sólisté, komorní soubory i literárně dramatický obor místní základní umělecké školy. Chybět nebude ani komorní orchestr Melodyšejkr. Vstupné je 40 Kč plné a 20 Kč snížené. http://www.horsovsky-tyn.cz

 

Veřejný závod horských kol na hradě Švihov

Milovníci cyklistiky si přijdou na své v neděli 7. června 2015, navštíví-li vodní hrad Švihov. Ve 14 hodin tam startuje veřejný závod horských kol Talent cup 2015 Mikroregionu Přešticko. Start i cíl 21. ročníku tohoto závodu je na hradním nádvoří. Závodníci se mohou přihlašovat a vyzvedávat si startovní čísla od 13 hodin. Součástí závodu bude i dětská trasa. http://www.hradsvihov.cz            (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *