Otevřeno! Nový terminál v Šumavské čeká v neděli první cestující

Plzeň má nový moderní autobusový terminál, nechala jej vystavět hned vedle hlavního vlakového nádraží. Prvním cestujícím se otevře v  neděli 9. prosince, tedy s celostátní změnou jízdních řádů. Na novostavbu za 150 milionů korun včetně DPH, jejímž zhotovitelem je EUROVIA CS a. s., se podařilo městu získat dotaci 100 milionů korun z  Integrovaného regionálního operačního programu a ze státního rozpočtu. Součástí terminálu jsou stání pro autobusy, zastřešené nástupiště, provozní objekt, odstavná plocha i eskalátory propojující terminál s  podchodem vedoucím z  hlavního nádraží.

Plzeň byla jedním z  mála velkých měst v  České republice, v  němž lidé museli při přestupech mezi autobusy a vlaky opravdu daleko. Autobusové nádraží bylo postaveno na městském pozemku mezi ulicí Šumavská a kolejištěm železniční stanice Plzeň Hlavní nádraží. Vlastní terminál se nachází v  západní části, ve východní je odstavná plocha, která slouží rovněž jako obratiště pro trolejbusy Plzeňských městských dopravních podniků. Kapacita odbavovací části terminálu je při volném řazení deset stání pro autobusy. Odstavných stání je celkem devět, z  toho jedno pro trolejbusy.

Z  východní části terminálu je možné použít schodiště či výtah do podchodu vedoucímu na východní část nástupišť Českých drah stanice Hlavní nádraží. Součástí jsou i čtyři stání ke krátkodobému parkování a dvě parkovací místa pro invalidy.

V  blízkosti nového přestupního uzlu, který dostal název Terminál Hlavní nádraží, vedou dvě klíčové tramvajové linky a také většina trolejbusových linek. Terminál poslouží nejen Plzeňanům, ale i občanům celé plzeňské aglomerace, kteří do krajské metropole jezdí do školy či za prací.

„Na autobusový terminál budou nově zajíždět spoje páteřní autobusové linky od Tachova, spoje autobusových linek, které do Plzně přijíždí od Losiné, Starého Plzence, Chrástu, Zruče-Sence a Rokycan. O víkendu také spoje linek obsluhující severní Plzeňsko od Třemošné až po Kralovice a Kožlany. U  výše zmíněných linek se od 9. prosince 2018 ruší zajíždění spojů na Centrální autobusové nádraží, respektive zajíždění do zastávek Habrová či Mikulášská na Slovanech,“ uvedl Petr Náhlík, zástupce ředitelky POVED – Plzeňského organizátora veřejné dopravy. (tz)

Foto MMP

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *