Od Muchy až na věž kostela. Rokycany zahájí sezonu komentovanou prohlídkou výjimečných míst

Město Rokycany letos zahájí turistickou sezonu v neděli 26. března 2023, a to první komentovanou prohlídkou radnice včetně originálu obrazu Alfonse Muchy, kostela Panny Marie Sněžné s možností vystoupání na ochoz věže ve výšce 29 metrů. Na závěr budou moci účastníci nahlédnout do interiéru Fitzovy hrobky. Letošní novinkou v Rokycanech bude zapojení do zářijového programu Dnů evropského dědictví.

„Na letošní turistickou sezonu jsme přichystali novinky. Zahájíme ji prohlídkou radnice, která je kulturní památkou, a v 16 metrů dlouhé Obřadní síni si občané mohou prohlédnout originál obrazu od Alfonse Muchy. Poté nás čekají tradiční turistické akce, a to květnové výročí otevření rozhledny na Kotli, Rokycanské pochody či o týden později Žďárské studánky,“ uvedl starosta Rokycan Tomáš Rada.

„Zcela poprvé se Rokycany zapojí do Dnů evropského dědictví, které směřujeme na neděli 9. září 2023. Chtěli bychom občanům zdarma otevřít radnici, kostel, Centrum paleobiodiverzity, chtěli bychom také otevřít gotickou baštu v Třebízského ulici. Své dveře otevře zájemcům Státní oblastní archiv v Rokycanech,“ doplnil starosta města Tomáš Rada.
„Na turistickou sezonu (od dubna do září) město připravuje pro občany i návštěvníky akci Zdolej čtyři vrcholy. Za obejití Kotle, Žďáru, Vršíčku a Čiliny získají účastníci dřevěné upomínkové kolečko od města a děti navíc sladkost. Více informací o akci bude zveřejněno na webu informačního centra,“ vysvětlila Anna Chromá z městského odboru školství a kultury, do jejíž gesce patří oblast cestovního ruchu.

Na přelom měsíců září a října chystá město Paleontologickou procházku s doc. Petrem Kraftem, rokycanským rodákem a předním odborníkem na paleontologii.

První letošní turistická akce Od Muchy až na věž kostela se uskuteční v neděli 26. března 2023. Sraz zájemců je v 15 hodin v průjezdu radnice. Komentovaná prohlídka je zdarma, jen je nutná registrace buď přes e-mail na adresu adriana.jarosova@rokycany.cz, nebo na telefonu 371 706 104. Prohlídka začne v 16 metrů dlouhé Obřadní síni západního křídla rokycanské radnice, kde se zájemci dozvědí především o originálu obrazu Alfonse Muchy Basilejský koncil se sklání před Janem Rokycanou z roku 1933. V předsíni Obřadní síně můžou zájemci na starém věžním hodinovém stroji obdivovat precizní práci tehdejších hodinářů. Zavítají také do pracovny starosty, kde je galerie starostů Rokycan od roku 1850. Poté se přesunou účastníci prohlídky kolem mariánského sloupu do kostela Panny Marie Sněžné. Víte, proč je zdejší kostel zasvěcen Panně Marii Sněžné nebo jaké společné stavební prvky naleznete na radnici i v kostele? Po prohlídce kostela je možné vyjít na empírovou 66 metrů vysokou věž, ochoz je ve výšce 29 metrů. Procházka bude zakončena prohlídkou interiéru Fitzovy hrobky a náhrobků významných rokycanských občanů v parku U Plzeňské brány.

Vedle turistické sezony město připravuje již tradiční kulturní akce. Nebudou chybět květnové Oslavy osvobození, červnové pivní slavnosti, zářijové Setkání pod rokycanskou věží, čímž vyvrcholí kulturní sezona v Rokycanech, říjnové Rokycanské vínování nebo listopadové Oslavy dne veteránů a tradiční zpívání pod vánočním stromem, adventní trhy a rozsvěcení adventních svíček ve Spilce. Město připravuje pro děti přáníčko pro Ježíška.

Zdroj: Město Rokycany

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *