O Plzni se píše víc. Město zaplnilo zahraniční média, výrazně stoupl i počet delegací

Přes 200 reportáží v zahraničních tištěných médiích, na 30 reportáží v rozhlase, více než 20 v televizním vysílání a stovky výstupů na internetových stránkách různých médií se letos věnovaly tématu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 i městu Plzni jako takovému. Jejich autory jsou dvě stovky novinářů, kteří přijeli do západočeské metropole v rámci presstripů, tedy organizovaných návštěv pro žurnalisty. Díky nim se podařilo zpropagovat nejen město a jeho turistické cíle, ale i místní poskytovatele služeb. Zájem o Plzeň měli ale i významní zahraniční hosté, jejich počet vzrostl meziročně o víc než třetinu.

 

„Tento týden tu například natáčí štáb BBC, připravuje materiál pro program přímo zaměřený na evropské projekty. Kromě francouzského akrobatického souboru Akoreacro, který od úterý vystupuje v Plzni v rámci sezony nového cirkusu, navštívili i pivovar. U nás na radnici se zajímali zejména o dopady projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 na rozvoj města, chtěli vědět, jak ho hodnotíme,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký, který stanici interview poskytl.

Podle prvního náměstka Martina Baxy nejvyšší počet reportáží v zahraničních médiích zaznamenala Plzeň v sousedním Německu. „Tam se nám i našemu projektu věnovala média tištěná, internetová, televizní i rozhlasová. V počtu mediálních výstupů dále následuje Rakousko, Holandsko, Itálie, Španělsko, Velká Británie, Jižní Korea, severské země, Slovensko či Spojené státy americké,“ řekl Martin Baxa.

Mezi média, která věnovala Plzni prostor, patří německé Frankfurter Allgemeine Zeitung, der Tagesspiegel, Süddeutsche Zeitung, Westdeutsche Zeitung, ZDF, Deutsche Welle, rakouské Die Presse, Wiener Zeitung, Kurier, britské The Independent, The Guardian, The Times, The Daily Telegraph, italské La Repubblica, La Gazzetta dello Sport, Il Giornale, Famiglia Cristiana, Il Messaggero, francouzský list Le Figaro i španělský El País. Články o Plzni přinesly také významné společenské magazíny jako ELLE, Harper´s Bazaar, National Geographic, dále i odborné časopisy jako Bauwelt a Blueprint i magazíny leteckých společností jako Korean Air nebo Finnair.

„To spektrum zahraničních mediálních výstupů je opravdu široké. Jen pro představu, například ceníková cena inzerce na stranu A3 ve Frankfurter Allgemeine Zeitung stojí 65 tisíc eur, tedy asi 1,8 milionu korun. Nám vyšel článek nejen v deníku, ale i v jeho on-line verzi,“ uvedla Zuzana Koubíková, ředitelka městské organizace Plzeň – TURISMUS, která má prezentaci města Plzně na starost. Jako další z příkladů zmínila sobotní přílohu jednoho z největších francouzských celostátních deníků, deníku Le Figaro, v nákladu 410 tisíc kusů. V jeho magazínu vyšel článek o Plzni a lázeňském trojúhelníku na celkem 11 stranách, Plzni se z toho věnovaly čtyři strany. Pokud by si město mělo článek v tomto rozsahu jako reklamní zaplatit, stál by kolem 4,2 milionu korun.

Zvýšený zájem ze zahraničí o Plzeň dokazuje také počet delegací a oficiálních návštěv, které přijely do západočeské metropole. Od ledna do 10. listopadu primátor Martin Zrzavecký i ostatní členové vedení přijali přes 30 významných zahraničních hostů, což je o třetinu víc než v roce 2014. „Mezi VIP hosty byli například ministr obchodu Severní Karolíny John Skvarla, státní sekretář Bavorského státního ministerstva pro vzdělávání a kulturu, vědu a umění Bernard Sibler, přijeli zástupci Výboru pro kulturu a vzdělávání Evropského parlamentu v čele s předsedkyní  Silvií Costa a místopředsedkyní Michaelou Šojdrovou, vedení města přijalo účastníky taneční soutěže Eurovize, evropskou komisařku Corinu Creţu, novozélandskou delegaci  a  velvyslance Nového Zélandu v rámci vernisáže výstavy Gottfrieda Lindauera, předsedu Spolkové rady Rakouské republiky J. E. Gottfrieda Kneifla, velvyslance USA, Francie, Belgie, Německa, Palestiny, Španělska, Kanady, Rakouska a dalších zemí,“ uvedla vedoucí oddělení protokolu kanceláře primátora Jana Švábková. Oficiální návštěvy tím ale nekončí, na konec listopadu je avizována například návštěva jeho eminence Giafranca kardinála Ravasiho.

Silný zájem o projekt Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 zaznamenala Plzeň i na nejrůznějších veletrzích cestovního ruchu, vůbec nejsilnější byl a stále je v německy mluvících zemích. Společnost Plzeň 2015 a Plzeň – TURISMUS společně zorganizovaly zahraniční prezentace na kulturních akcích a veletrzích cestovního ruchu v řadě evropských měst.    (tz)

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *