Nový vůdce stáda se jmenuje Jafar. První potomky by měl mít za tři roky

Novým vůdcem stáda velbloudů v Plzeňské zoo se má stát samec Jafar. Po legendách Haštalovi a Mulisákovi by se měl stát otcem budoucích mláďat.

“Po lednovém úhynu samce Mulisáka jsme se ihned začali poohlížet po novém. I k tomuto účelu slouží centrální celosvětová evidence ZIMS. V ní se dají najít nejenom současné stavy zvířat v jednotlivých zoologických zahradách, ale i jejich rodokmen,” uvedla zooložky  plzeňské zoo Miroslava Palacká. “Vzhledem k tomu, že naše samice pocházejí z českých zoologických zahrad, museli jsme se po nepříbuzném samci porozhlédnout jinde. Nakonec se jako nejvhodnější stal mladý samec Jafar z německé Zoo Hagenbeck v Hamburku,” dodala.

Druhým kritériem výběru byl přirozený odchov matkou, což je zvláště u samce velmi důležité, protože povaha samců, zvláště během říje je velmi ovlivněna prostředím, ve kterém vyrostli a jejich socializací ve stádě.

“Jafara jsme přivezli 10. dubna. Jde o krásného zlatého samce, který vzhledem ke svému nízkému věku, necelého jednoho roku vyniká výškou i mohutností. Transport proběhl bez problémů a již odpoledne Jafar elegantně vystoupil z transportního přívěsu s vidinou odměny v podobě mrkve,” řekla Miroslava Palacká.

První noc strávil Jafar ještě sám v boxu a se samicemi se seznamoval přes pletivo, ale druhý den je zoologové pod dohledem spojili. Samice ho ihned přijaly jako další mládě a letošní samička získala kamaráda na hraní. “Prvních potomků se od Jafara sice dočkáme nejdříve za tři roky, ale vzhledem k mladému věku našich samic to není problém,” sdělil mluvčí zoo Martin Vobruba.

Zdroj: Zoo Plzeň, foto M. Misíková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *