Nový přístroj ve Fakutní nemocnici Plzeň přinese pacientům větší šanci na vyléčení

Speciální přístroj na odhalování nádorů, první svého druhu v zemích bývalého východního bloku, pořídí už v nejbližších týdnech plzeňská Fakultní nemocnice. Lékaři si od něj slibuji především lepší diagnostiku, pro pacienta to bude znamenat větší šanci na vyléčení. Přístroj na pozitronovou emisní tomografii ve spojení s magnetickou rezonancí (PET/MR) zatím koupí Fakultní nemocnice z vlastních prostředků za 110 milionů korun. Sloužit bude především pacientům ze západu Čech, kapacitu a servis poskytne ale i dalším zdravotnickým zařízeních v celé republice.

“Přístroj spojuje dvě vyšetření, která vedou nejčastěji k detekci nádorových onemocnění. Dokáže zjišťovat primární nádory i metastáze v sekundárních orgánech i v mízních uzlinách,” řekl ředitel Fakultní nemocnice v Plzni Václav Šimánek. Nový přístroj podle něj umožní ještě lepší diagnostiku a lékaři díky němu uvidí i útvary, které dříve nemuseli vždy zjistit. Některé tkáně lze lépe vyšetřit tomografem, jiné rezonancí. Třeba měkké tkáně, svaly, některé měkké orgány, jako je mozek, jsou lépe detekovatelné magnetickou rezonancí,” vysvětlil ředitel v magazínu MedNEWS. Rezonance navíc nevystavuje pacienta záření jako CT.

Nový přístroj by měl začít sloužit pacientům v květnu. Umístěn bude v lochotínském areálu v centru speciální radiologie, které je – co se týká vybavení i odborností lékařů a ostatních pracovníků – celorepublikovou špičkou.

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *