Nové adventní městečko i betlém. Českobudějovické náměstí se oblékne do netradičního hávu

Letošní ročník Českobudějovického adventu se představí ve zbrusu nové podobě. Kromě bohatého programu chystají pořadatelé také zcela nové adventní městečko. Výroba dřevěných stánků je už téměř ve finále. Chybět nebude také nový vyřezávaný betlém.

Obyvatelé i návštěvníci krajské metropole se mohou těšit na zcela nové adventní městečko, v jehož středu bude opět dominovat unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny. Oblíbené kluziště letos obklopí nové vánoční stánky různých typů. Ty byly navrženy na míru pro adventní trh a vyrobeny přímo v jižních Čechách ve společnosti Nema. Ta se v letošním roce stala Firmou roku Jihočeského kraje. “Nové stánky budou kompletně jihočeské. Dodavatelská firma je u celého procesu od vytěžení dřeva v Novohradských horách, přes jeho zpracování, až po montáž a finální instalaci a nazdobení stánků,” uvádí autor konceptu adventního městečka Rudolf Střítecký. “Českobudějovický advent oblékáme do nového hávu. Navazujeme na původní koncepci, ale přicházíme s celou řadou inovací a také se zcela novými typy stánků,” doplňuje Rudolf Střítecký. Dle jeho slov se lidé mohou těšit na kombinaci medové a tmavě zelené barvy a bohaté zdobení.

Ve stáncích bude na návštěvníky čekat také nový sortiment, který pořadatelé pečlivě vybrali. “Velkým tahákem se jistě stane řemeslná ulička, v kterou se promění část adventního městečka od vánočního stromu až k ulici Karla IV. Ta nabídne pestrou paletu ručně vyráběných výrobků, od malovaných vánočních ozdob, až po staročeské obilné placky, a to vše od převážně regionálních výrobců a řemeslníků,” vyzdvihuje pozitivní změnu v sortimentu ředitel Turistické oblasti Budějovicko Tomáš Polanský. ”Advent je velkým lákadlem k návštěvě regionu, takže je dobře, že letošní trhy nabídnou lokální produkty a ukáží pravou tvář jižních Čech,” doplňuje Tomáš Polanský.

Vstup na vánoční trhy rozzáří ozdobené brány, věžička i vyhlídkové kolo pak umožní vychutnat si pohled na adventní městečko z výšky. Vánoční přání bude letos plnit nový bezbariérový Zvonek přání. Celkovou vánoční atmosféru dotvoří nový vyřezávaný Betlém i vánočně nazdobené podium. Vedle stylového altánu Zvonička, který opět propojí kluziště a hlavní pódium s kulturním programem, vyroste zářící pohádkový strom.

Nový betlém

Českobudějovický advent bude mít po 10 letech nový betlém. Novinka postupně vzniká v rukách jihočeského uměleckého řezbáře Jiřího Nekoly, který umí sochám vdechnout osobitost a neobyčejně živý výraz. Betlém bude tvořit 8 hlavních soch v životní velikosti, jezulátko, 2 andělé a zvířátka. Pro betlém vznikne i dobový přístřešek se scénickým nasvícením. Nový betlém se s jistotou stane jednou z nejvyhledávanějších novinek letošního adventu. Postupný vznik nového betlému můžete sledovat na sociálních sítích Českobudějovického adventu. Oficiální představení proběhne v rámci trhů na náměstí Přemysla Otakara II.

Zdroj: Turistická oblast Budějovicko

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *