Nová turistická atrakce i trasa, která u Plas výrazně zkrátí dopravu mezi Plzní a Žatcem

Novou turistickou atrakcí na severním Plzeňsku bude jeden z nejvyšších mostů v Česku. Stát bude u Plas a právě teď získal stavební povolení. Nevznikne ale prvoplánově jako atrakce, ale jako dopravní stavba, která výrazně zrychlí dopravu na trase z Plzně do Žatce a Mostu. Jeho stavba má začít příští rok a hotová by měla být do tří let.

Most povede přes hluboké údolí Střely jihovýchodně od Plas. Stavební povolení vydané plzeňským krajským úřadem počítá s předpjatým železobetonovým monolitickým obloukem s horní mostovkou. „Při tendru bude rozhodující nejnižší nabídková cena, konstrukce může být teoreticky i ocelová.

Dvoupruhový most dlouhý 496 metrů povede přes řeku a železnici asi 1,3 kilometru jihovýchodně od centra Plas. Rozpětí oblouku bude mít 180 metrů. Výška nad hladinou Střely bude 87 metrů. Nyní je v Česku nejvyšší Žďákovský most přes Orlickou přehradu – ten se sice klene devadesát metrů nad dnem nádrže, k hladině to však je o čtyřicet metrů méně. Sky Bridge 721, známá visutá lávka přes horské údolí u Dolní Moravy, se chlubí výškou 95 metrů. Most u Plas by tedy měl být co do výšky nad terénem třetí nejvyšší.

Součástí obou stran mostu budou chodníky, na straně k Plasům se počítá s vyhlídkou. Kvůli tomu, že ve městě je monumentální areál s klášterem,  to jak most zapadne do krajiny zapadne, posuzovali i památkáři.

Most bude odhadem stát kolem miliardy korun, na stejnou částku vyjde zbytek obchvatu. „S penězi by potíže být neměly. V Plzeňském kraji jsou ještě tři stavby, u nichž se počítá s evropskými financemi. Jde o obchvat Přeštic, Babylonu a právě Plas,“ stojí v informacích Ředitelství silnic a dálnic.

Vizualizace: ŘSD

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *