Noc kostelů i za mřížemi

K letošní Noci kostelů, která se koná v pátek 10. června, se netradičně připojí i vězeňská kaple v příbramské věznici. Duchovní a umělecké bohatství křesťanských chrámů během této tradiční akce každoročně přitahuje pozornost tisíců návštěvníků. V pražské arcidiecézi se letos k Noci kostelů se svým programem přihlásilo 312 kostelů.

„Letošní Noc kostelů – první u nás ve vězení – má být symbolickým duchovním přemostěním mezi okolním světem a vnitřním prostorem věznice,“ vysvětluje kaplanka příbramské věznice Vendula K. Vězeňskou kapli není možné zpřístupnit veřejnosti, ale, jak říká místní kaplanka, její specifický statut nemůže zabránit tomu, aby se s ostatními kostely v naší zemi spojila alespoň v Duchu svatém a modlitbě. „Celodenní program pořádáme pro naši ´vnitřní veřejnost´, zejména pro ty, kdo ještě vězeňskou kapli nikdy nenavštívili. Stejně jako při běžné Noci kostelů ´venku´ počítáme s tím, že ten, kdo ještě v naší kapli nikdy nebyl, se možná poprvé osmělí, protože ho bude lákat třeba koncert,“ naznačuje kaplanka program vězeňské kaple a dodává: „Smyslem duchovní péče poskytované lidem ve vězení je kultivace vnitřní svobody tam, kde vnější svoboda je omezená. Posláním vězeňského duchovního je udržovat při životě a pozvedat duši a ducha v prostředí, kde lidé celkově chřadnou.“

Vězeňské kaple jsou specifickými sakrálními prostory, kde mají odsouzení lidé možnost setkat se doslova s jinou kulturou, než která je dennodenně obklopuje po několik let. Jsou to malé světy ve světě dokazující svou existencí, že Bůh si umí prorazit cestu i několikametrovou zdí nebo ostnatým drátem.

Již sedmým rokem se pražská arcidiecéze zapojí do mezinárodního ekumenického projektu, v němž nejde pouze o prohlídky sakrálních staveb, ale především o přiblížení duchovní a kulturní tradice vycházející z křesťanství. V roce 2014 se poprvé do Noci kostelů zapojilo všech 15 křesťanských církví, které jsou řádnými anebo přidruženými členy Ekumenické rady církví. V loňském roce se Noci kostelů zúčastnilo 1 483 kostelů a modliteben a v celé České republice bylo zaznamenáno téměř 500 000 návštěvnických vstupů. Více na www.nockostelu.cz.

Aleš Pištora

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *