Netradiční zážitek slibuje spojení Plzeňské filharmonie s cimbálovou muzikou

Hostem druhého koncertu cross-overové abonentní řady C koncertní sezóny 2015/2016 Plzeňské filharmonie, který se koná 21. ledna v Měšťanské besedě v Plzni, je Cimbálová muzika Milana Broučka. Dirigentem večera je šéfdirigent Plzeňské filharmonie Tomáš Brauner. Začátek koncertu je v 19 hodin.

Program slibuje netradiční zážitek v propojení obou těles. Cimbálová muzika Milana Broučka ve spojení s Plzeňskou filharmonií provede jak skladby klasických autorů, tak lidové písně v aranžmá skladatele Tomáše Ille pro cimbálovou muziku a symfonický orchestr. Zazní také světová premiéra Moravské rapsodie Tomáše Ille, skladby komponované a dedikované přímo Plzeňské filharmonii.

Moravskou rapsodii popsal sám autor takto: „Kompozici tvoří čtyři původní, autorská témata. První, hlavní téma, autorova píseň“Moravěnko“, je exponováno po nedlouhé introdukci. Téma se inspiruje valašskou lidovou melodikou. Další hudební plochou rapsodie je “Čardáš“, s typickým zrychlováním tempa od pomalého Andante k velmi svižnému Prestu. Volnou, kontrastní část tvoří impresionistická skica “Zima na Valašsku“. Po ní následuje konečné “Finále“, na jehož úplném závěru může posluchač vyslechnout všechna čtyři stěžejní témata, hraná všechna společně najednou v monumentální symfonické těsně.“

Cimbálová muzika pod vedením Milana Broučka se ve složení Milan Brouček – prim, Ondřej
Pustějovský – terc, Michal Vostrý – viola, Vojtěch Masnica – kontrabas, Vlaďka Křenková –
cimbál, Anton Masnica – akordeon zaměřuje především na moravský, slovenský a maďarský folklór, doplněný cikánskými rytmy. Kapela nabízí také klasický plesový repertoár a výjimkou nejsou ani české, slovenské a zahraniční hity. Členové muziky jsou profesionální hudebníci s praxí v předních českých orchestrech a folklórních souborech.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *