Největší romský festival na světě Khamoro znovu zamíří i do Plzně

Do Prahy a Plzně se chystají nejlepší romští umělci z celého světa. Startuje 17. ročník největšího a nejznámějšího romského festivalu na světě Khamoro. Nabídne tradiční romskou hudbu, gypsy jazz, ale i klasickou muziku a nově koncert hiphopu. Kromě hudby bude součástí programu také řada doprovodných akcí. Festival organizuje již od roku 1999 Slovo 21, z.s. a Studio Production Saga. Záštitu nad letošním ročníkem převzali předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka, ministr kultury Daniel Herman a primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová. Kromě Prahy si festival budou moci užít i návštěvníci Plzně, Evropského hlavního města kultury pro rok 2015, kde se k záštitám připojil i Martina Baxa, 1. náměstek primátora Plzně. Khamoro se uskuteční v Praze ve dnech od 24. – 30. 5. 2015 a v Plzni od 26. – 28. 5. 2015.

Nejznámější romský festival na světě zavítá již podruhé do Plzně. Odstartuje na školách, kde se uskuteční interaktivní přednášky o romských dějinách a jazyku. Následovat bude Komunitní program, těšit se můžete na širokou škálu akcí. Za všechny zmiňme třeba taneční workshopy, na kterých vás ti nejpovolanější naučí tančit jak tradiční romské tance, tak i například street dance. Zručnější z vás si budou moci vyzkoušet výrobu šperků a chybět nebude ani výtvarný workshop, který povede známý romský výtvarník ze Srbska Zoran Tairović. Součástí programu bude také vyprávění romských pamětníků. Romská spisovatelka Ilona Ferková, aktivista Štefan Tišer a spisovatel Andrej Giňa vás i tady zavedou do světa romských vypravěčů. A ani o hudbu nepřijdete! Čeká vás vystoupení romského gospelového souboru Mixes!

Následující den vás  v Buena Vista clubu uchvátí hudba jednoho z nejuznávanějších interpretů gypsy jazzu a gypsy swingu, kytarista Angela Debarre & Marius Apostol – Gipsy Unity  z Francie. V jeho životě hrála hudba odjakživa významnou roli. Vyrůstal v romské komunitě Manušů, kde je gypsy jazz velmi populárním žánrem. Na kytaru začal hrát již v 8 letech. Redaktor časopisu French Guitar Fred Loizeau o Angelovi kdysi řekl: „Jeho technika je fenomenální a velice osobitá. Čeho si hned všimnete, je, jak moc používá malíček levé ruky – přitom většina kytaristů tento prst vůbec nepoužívá. … Miluje improvizaci! … Pokaždé vás něčím novým překvapí, pokaždé „riskuje“, ale nikdy nechybuje. … Nebojím se říci, že Angelo Debarre je jedním z nejlepších gypsy jazzových kytaristů.“

Čtvrtek bude sladký!  Pochutnat si na obrovském 500kilovém dortu si budou moci lidé na náměstí Republiky 28. 5. 2015 od 17 hodin, kde bude jeho živá instalace. Tu si pod taktovku vezme významný romský multimediální umělec Zoran Tairović ze Srbska. Prostřednictvím dortu a cesty k němu chce umělec ukázat, jak složitým životním labyrintem „Člověk-Rom“  musí projít, aby ochutnal alespoň kousek důstojného života. Samotný dort pak upeče experimentální kuchař Petr Koukolíček. Oba se už na podobné instalaci dortu Mandala podíleli v rámci jubilejního 15. ročníku Světového romského festivalu Khamoro v Praze.

Poté bude následovat od 19 hodin koncert tradiční hudby,  tóny romské rozmanité hudby budou znít  v podání  tuzemské skupiny Věra Bílá a Kale, z Ruska se představí  Ilo a z Rumunska Mahala Rai Banda.

Více informací a kompletní program festivalu Khamoro naleznete na www.khamoro.cz     (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *