Nejlepším výčepním plzeňského piva v ČR je Lukáš Vitásek z pražské Restaurace na Hradčanské

Titul nejlepšího českého výčepního Pilsner Urquell Master Bartender* za rok 2015 vybojoval Lukáš Vitásek z  Restaurace na Hradčanské v Praze 6. Vítězstvím v soutěži získal možnost uvařit si vlastní várku plzeňského piva spolu s vrchním sládkem Plzeňského Prazdroje Václavem Berkou a cestu po vybraných evropských provozovnách, kde se čepuje plzeňský ležák z tanků. Zejména ale pro svůj podnik vybojoval vysokou prestiž a návštěvníci si mohou být jisti, že Restaurace na Hradčanské se umí o pivo i své hosty skutečně skvěle postarat a plzeňský ležák znamenitě naservírovat.

Klání o nejlepšího výčepního plzeňského piva v České republice skončilo včera večer slavnostním oceněním toho nejšikovnějšího – Lukáše Vitáska. Ve finále se utkal s dalšími 12 muži a 7 ženami. Všichni museli v průběhu celé soutěže prokázat teoretické znalosti o plzeňském ležáku Pilsner Urquell, jeho unikátní varní receptuře i bohaté historii. Nejdůležitějším kritériem hodnocení odborné poroty byla však technika čepování plzeňského originálu a styl, jakým ho finalisté servírovali svým hostům na stůl a jak poutavě o něm dokázali mluvit.

 

Výčepní Lukáš Vitásek se až do finále probojoval v konkurenci s dalšími 169 přihlášenými výčepními ze všech koutů republiky. Své znalosti a dovednosti prokazovali nejprve v regionálních kolech soutěže, dvacítka nejlepších pak musela ustát ještě utajené kontroly přímo v jejich domovských hospodách, které navštěvovala porota z Prazdroje a hodnotila počínání výčepních inkognito. Pak už následovalo jen dvoudenní finále přímo v plzeňském pivovaru, kde dvacet finalistů naposledy předvedlo vědomostní průpravu a precizní techniku čepování piva. Celá soutěž trvala 57 dní.

„Nedokážu si představit lepší pocit. Dosáhl jsem vrcholu, na který jsem si myslel – čepovat perfektně všem svým hostům to nejlepší zlaté pivo na celém světě s tou nejlahodnější pěnou. A ještě v tom být nejlepší, navíc v české v zemi vyhlášené velmi bohatou pivní kulturou,“ řekl nově oceněný Pilsner Urquell Master Bartender Lukáš Vitásek. „Chtěl jsem vlastně také prokázat, že i mladí výčepní dokážou díky upřímnému zájmu o pivo a lásce k němu načepovat dokonalou hladinku, šnyt nebo třeba mlíko,“ dodal.

Letošní vítěz se stal jubilejním desátým nositelem národního titulu Pilsner Urquell Master Bartender. Cílem soutěže přitom není pouze ocenit ty nejlepší zástupce tradiční české profese, ale také šlechtit českou hospodskou kulturu. „Touto náročnou soutěží se snažíme už desátým rokem přispívat k zachování vysoké kvality plzeňského piva v našich hospodách. A to jde ruku v ruce s posílením výjimečné české pivní kultury,“ vysvětlil Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje. „Stejně jako je Pilsner Urquell vzorem pro celou kategorii piv, jsou všichni dnešní finalisté vzorem pro každého, kdo se za pípou stará o pivo. Snažíme se vychovávat výčepní tak, aby k péči o plzeňské pivo přistupovali vždy s úctou a pečlivostí, což se projeví na jeho chuti, kvalitě, ale také na zážitku každého hosta, který si svůj originál přichází do hospody vychutnat,“ doplnil Berka.

V desátém ročníku soutěže výčepních pak obsadila druhé místo Martina Navrátilová z plzeňského Lokálu Pod Divadlem a třetí pozici si svým výkonem zajistil Jan Bejšovec z pražské pivnice Konvikt. „Říká se, že sládek sice pivo vaří, ale hostinský ho dělá. A jsem ráda, nejen díky mému vítězství ale i za všech mých dalších 6 kolegyň ve finále, že nyní můžeme říci, že ho dělá také poctivá hostinská,“ podotkla Martina Navrátilová, která se díky druhé příčce stala pro letošek zároveň nejlepší českou výčepní ženou.

Součástí programu finálového večera bylo také udělení titulu Čestného znalce piva Pilsner Urquell. Získal ho známý český herec, divadelník a loutkař Petr Forman. Ten převzal od sládka Václava Berky unikátní degustační sklenici Moser s číslem 2015 vyrobenou speciálně pro tuto příležitost.

Ocenění čestného znalce plzeňského piva alias Honorary Connoisseur uděluje Plzeňský Prazdroj osobnostem, které dlouhodobě a nezávisle šíří věhlas originálního plzeňského ležáku doma i ve světě. Čestným znalcem je už například Formanův otec – režisér Miloš Forman, režisér a scénárista Zdeněk Svěrák, zpěvák Karel Gott nebo hokejista Martin Straka.

 

*Soutěž Pilsner Urquell Master Bartender je určena všem cílevědomým výčepním, barmankám a barmanům, kteří sdílí nadšení pro své řemeslo a ležák Pilsner Urquell. K úspěchu v soutěži je nezbytná dokonale zvládnutá technika čepování, vzorná péče o pivo, vynikající znalost historie a výroby ležáku Pilsner Urquell a především charizma, se kterým je třeba zákazníka přesvědčit o kvalitách tradičního plzeňského ležáku.

 

 

Tři nejlepší čeští výčepní 10. ročníku soutěže Pilsner Urquell Master Bartender

1. Lukáš Vitásek, Restaurace na Hradčanské, Praha

2. Martina Navrátilová, Lokál Pod Divadlem, Plzeň

3. Jan Bejšovec, Konvikt, Praha

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *