Nejlepší stavba podle veřejnosti stojí v Tachově. Nyní sem míří i putovní výstava

Panely s putovní výstavou k soutěži Stavba roku Plzeňského kraje 2014 se stěhují do Tachova. Návštěvníci si budou moci prohlédnout nejen dvě stavby, které velice úspěšně reprezentovaly jejich město, ale všech 39 přihlášených objektů. Fotografie se stručným popisem a hodnocením poroty budou k vidění od    29. září do 16. října na pobočce České spořitelny v ulici Boženy Němcové v Tachově.

Město Tachov reprezentovaly v soutěži dvě stavby a obě si ve svých kategoriích vysloužily nominaci na hlavní titul. V kategorii Volnočasové a sportovní stavby to byla rozhledna Vysoká, která navíc získala Cenu veřejnosti. Výletníci si z výšky více než 25 metrů mohou prohlédnout Tachov i širší okolí.

 

„Mám velkou radost, že se rozhledna lidem líbí a že pro ni hlasovali,“ říká architekt Oldřich Hysek, jehož studio stavbu projektovalo, a dodává: „Svým tvarem rozhledna připomíná postavu krásné štíhlé ženy, lodní stěžeň opletený lany, figurku šachové dámy, husitský kalich nebo přesýpací hodiny, fantazii se meze nekladou.“ Ani při pobytu na horní vyhlídkové plošině se rozhledna nechová jako obyčejná rozhledna, nekývá se, ale její obvodová lana tříští výkyvy plošiny do kruhového otáčivého pohybu, připomínající houpání paluby lodi.

 

V kategorii Rekonstrukce budov se o titul Stavby roku ucházela nová expozice na zámku v Tachově. „Zámek, původně určený k demolici, se nejdříve v 80. letech přebudoval na sídlo městského úřadu. Po přestěhování městského úřadu se v prosinci loňského roku otevřela prohlídková zámecká expozice, která nikdy předtím v Tachově nebyla. Věřím, že na tento dominantní turistický cíl jsou všichni Tachované patřičně hrdi,“ podotkl tachovský starosta Jiří Struček.

 

Soutěž Stavba roku Plzeňského kraje se letos konala už podvanácté. Z 39 přihlášených staveb jich 22 nominovala porota do hlavní části soutěže. Čtyři se pak ve své kategorii pyšní prestižním titulem Stavba roku Plzeňského kraje 2014. Patří mezi ně budova společnosti BRUSIVO Rokycany (novostavby), Stará synagoga v Plzni (rekonstrukce budov), nová komunikace s mostem na Jateční třídě v Plzni (dopravní a inženýrské stavby) a Pavilon skla v Klatovech (sportovní a volnočasové stavby).

 

Putovní výstava má v Tachově už svoji šestou zastávku, následně se bude stěhovat do Plánice.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *