Nebezpečnou křižovatku u Letkova nahradil kruhový objezd

Jedna z nejnebezpečnějších křižovatek v Plzeňském kraji u Letkova se zcela změnila. Na rizikovém místě, kde se stala za posledních pět let řada tragických nehod, je postavena okružní křižovatka oválného tvaru. Kříží se tam silnice II/180 ze Starého Plzence směrem k dálnici D5 s vozovkou III/18019 Z letkova do plzeňské části Božkov.

Celková přestavba křižovatky z průsečné na okružní proběhla průběhu listopadu. Do křižovatky byly vloženy středové city bloky vysoké 1,1 m, které vytvořily ovál o rozměrech 30 x 18 m. Vnější rozměry nové oválné křižovatky jsou 46 x 29 m. Přestavba probíhala za provozu. Drobné omezení bylo pouze ve směru do Letkova ve vedení trolejbusové linky číslo 12.

 

Celková cena za dílo je čtyři miliony korun. Investorem akce je Správa a údržba silnic Plzeňského kraje, projektantem Boula IPK s.r.o. a zhotovitelem strakonická firma Znakon a.s.

Policisté označovali tuto křižovatku silnice z Letkova do Božkova s tahem ze Starého Plzence směrem k dálnici D5 za absolutně nejnepřehlednější místo na jižním Plzeňsku. „Nově rekonstruovaná křižovatka přispěje k větší bezpečnosti. Oválný tvar křižovatky jsme zvolili záměrně kvůli tomu, aby byli řidiči nuceni zpomalit,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Jaroslav Bauer. „Kolem vedlejší silnice jsou náspy, přes které není vidět. Omezení rychlosti na padesátku tu také moc motoristů neřeší,“ popsal místo, kde už došlo k řadě těžkých nehod Petr Windšedl, inspektor Dopravního inspektorátu Policie České republiky (PČR) Plzeň – venkov (křižovatka spadala územně do 31. 12. 2012 do působnosti PČR Plzeň – venkov, od 1. 1 .2013 ji mají „v kompetenci“ policisté z Plzně – města.)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *