Návštěvníci manětínského zámku prožijí den jako sloužící hraběnky Lažanské

V sobotu 17. srpna zámek Manětín spolu s přilehlým parkem ožijí jako za časů hraběnky Marie Gabriely Lažanské. Unikátní soubor barokních portrétů jejího služebnictva a úředníků se stal inspirací pro zážitkový den, který zejména rodinám s dětmi nabídne řadu netradičních aktivit, během nichž si vyzkoušejí, jak se žilo služebnictvu na zámku. V zámecké kuchyni budou válet nudle, zapisovat do zámecké kroniky, oblékat panstvo, prát prádlo v neckách, starat se o zámeckou zahradu, ručně tesat trámy, šít z kůže nebo míchat vonné ingredience. „Chceme ukázat, jak zajímavá a přitažlivá mohou být řemesla. Řemeslníci v našem regionu citelně chybějí“, vysvětluje volbu letošního tématu kastelán zámku Karel Mašek.

Návštěvníci uvidí i ruční střihání ovcí. Chybět nebudou ani jízdy kočárem a na ponících, lukostřelba, ukázky sokolnictví, divadlo pro děti a kupecké krámky s rukodělným zbožím a regionálními dobrotami. V 18 hodin se v zámeckém sále uskuteční koncert barokní hudby. Akci moderuje Petr Jančařík.

Začátek akce od 14 hodin. Vstupné 90 Kč, děti do 15 let zdarma. Vstupné zahrnuje volné prohlídky interiérů zámku vyzdobených květinovými aranžemi.

Doprava je zajištěna speciálním festivalovým autobusem. Jízdenku zahrnující i vstupné  na akci lze zakoupit na plzeňské vstupence.

Hraběnka Marie Gabriela Lažanská nechala v letech 1716-1717 malířem Václavem Dvořákem portrétovat své služebnictvo a úředníky – pradleny, nosiče, kuchaře, číšníky, kronikáře i vychovatele. Unikátnost sbírky, která čítá 13 portrétů, spočívá v tom, že vymalovaní lidé skutečně žili, známe jejich jména a potomci některých z nich stále žijí na Manětínsku. Portréty jsou umístěny v interiérech zámku. (tz)

Foto NPÚ

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *