Navrhni kolonádní pohárek a můžeš si vyrobit vlastní sadu porcelánu

Lázeňský pohárek je porcelánová nádoba určená k pití vody z pramenů v lázních. Jeho vznik je úzce spjat se severozápadními Čechami. To inspirovalo Karlovarský kraj k vyhlášení výtvarné soutěže pro žáky základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií o nejkreativnější a nejinovativnější ztvárnění tradičního kolonádního pohárku. 

Pohárky jsou už skoro 200 let vyráběny z porcelánu s polevou, obsahující troj- a dvojrozměrné dekorace. Mají ouško k uchycení do ruky nebo násosku, prostřednictvím které je možno usrkávat vodu. Lázeňské pohárky jsou typicky českým výrobkem, v lázeňských oblastech na Karlovarsku se rozvíjejí už od 16. století. Tehdy se voda nabírala do jednoduchých sklenic na držácích, aby se pijící neopařili a nenamočili. V 17. století začaly být pohárky vyráběny z nového materiál – kameniny. Později z mléčného skla, sloužícího jako imitace tehdy drahého porcelánu, a následně počátkem 19. století porcelánky začaly vyrábět pohárky porcelánové, které se vyvíjejí do současnosti.

Důležitou součástí pohárku je i dekor. Ten nejprve kolem 18. století byl tvořen prostými nápisy s názvem lázeňského místa, později se objevovala vyobrazení dané lokality, alegorie zdraví, květin a ptáků. S rozvojem porcelánové výroby přecházely dekorace od barevných k plastickým. Po druhé světové válce se objevily i motivy vědecké a kulturní, někdy s rokem lázeňské sezóny.

Tvar pohárků se také mění. Nejprve to byl tvar zvonovitý, později kónický a poté plochý. První tvarová změna je datována na konec 19. století, druhá pak na počátek století 20., kdy se ouško proměnilo s rozvojem modelářských a technologických dovedností v praktickou násosku.

Soutěž s názvem „Kolonádní pohárek“ se koná pod záštitou hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové a organizuje jí Karlovarská agentura rozvoje podnikání ve spolupráci s odborem školství, mládeže a tělovýchovy krajského úřadu. Soutěží se ve dvou věkových kategoriích, přičemž první je určena pro žáky 1. až 5. tříd základních škol a do druhé se mohou hlásit žáci 6. až 9. tříd základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií. Jejím cílem je u dětí posílit povědomí o tradiční výrobě porcelánu v našem regionu a motivovat je ke studiu souvisejících středoškolských oborů.

„Lázeňský pohárek je jedním z typických symbolů našeho kraje. Jeho historie sahá až do 16. století, kdy se voda nabírala do jednoduchých sklenic na držácích, aby se popíjející lázeňští hosté neopařili a nenamočili. Počátkem 19. století se pak začalo s výrobou porcelánových pohárků. Chtěli bychom, aby se děti zamyslely nad jejich podobou a pokusily se přijít nejenom s návrhem nového dekoru, ale i s inovací kompletního designu. Věříme, že se nám v soutěži sejde celá řada kreativních nápadů, které se mohou stát velkou inspirací pro místní firmy,“ uvedl radní pro oblast regionálního rozvoje, projektového řízení a informatiky Josef Janů.

Ze všech zaslaných příspěvků budou odbornou porotou vybrány v obou kategoriích tři nejlepší návrhy. Vítězové se mohou těšit na hodnotné ceny, které do soutěže věnovaly firmy Thun 1794 a G. Benedikt Karlovy Vary. Zároveň pro ně bude přichystána návštěva Porcelánové školičky v Nové Roli, kde si budou moci vyrobit vlastní sadu porcelánových výrobků. Vítězná díla budou navíc vystavena ve vitríně na krajském úřadě po dobu jednoho roku. Výsledky soutěže budou slavnostně vyhlášeny v únoru příštího roku. Podrobné informace o soutěži, včetně pravidel, najdete na těchto webových stránkách Kromě hodnotných cen mohou vyhrát i možnost vytvořit si vlastníma rukama sadu porcelánových výrobků. Soutěž probíhá od 1. října do 29. listopadu 2019.

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *