Na Pražský hrad v sobotu 23. dubna zadarmo! I do nepřístupných prostor!
Pražský hrad patří k nejnavštěvovanějším pražským památkám. Ročně ho individuálně nebo s odborným průvodcem Prahou navštíví více než 1,7 miliónu návštěvníků a areálemprojde areálem než 6 miliónů osob. V sobotu 23. dubna budou mít návštěvníci možnost vidět nepřístupné prostory Pražského hradu. Návštěva reprezentačních prostor Hradu patří k největším životním zážitkům, které může turista prožít.
Pražský hrad byl založen ve druhé polovině 9. století a Guinessova kniha rekordů uvádí, že Pražský hrad je největší souvislý hradní komplex na světě. Rozloha Pražského hradu je cca 70 000 metrů čtverečních. Pražský hrad je také zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Na Pražském hradě se nachází mnoho památkových objektů nebo expozic, které rozhodně stojí za vidění nebo za návštěvu jako například Chrám sv. Víta, Královský palác a Vladislavský sál, Bazilika a klášter sv. Jiří či Zlatá ulička.
Bohužel však ne všechna zajímavá místa na Pražském hradě jsou veřejnosti přístupná, jako například reprezentační prostory pražského hradu. Ty se návštěvníkům zpravidla otevírají dvakrát do roka, a to při příležitosti Dne osvobození od fašismu a při výročí vzniku Československa.
Do reprezentačních prostor se tradičně vstupuje Matyášovou branou. Návštěvníci Pražského hradu projdou místa, kde se odehrává veškerý ceremoniální život prezidentského úřadu.
Zde prezident republiky přijímá zahraniční hosty, jmenuje ministry, soudce a generály, případně pořádá státní večeře či kulturní akce.
Návštěvníci uvidí Rothmayerův sál, Španělský sál, Rudolfovu galerii a salony Jižního křídla Nového paláce, například Trůnní sál, Brožíkův sál či Habsburský salon.
Habsburský salón
Při vstupu do Habsburského salónu nás upoutá celá řada portrétů. Na stěnách jsou vyobrazeni Marie Terezie, její manžel František Štěpán Lotrinský, její nejstarší syn a následník trůnu Josef druhý. Dále zde nalezneme její blízké příbuzné, její snachy, zetě i vnuky. Tento sál si zachoval svou původní podobu z konce 18.století.
Trůnní sál
Při vstupu do Trůnního sálu nás upoutá ohromný vzácný koberec o rozměrech deset krát pět metrů. Je to jedna ze tří kopií perského originálu ze 16. století. Zde prezident republiky vykonává nástupní audience, a proto tento sál známe např. z televizního vysílání.
Ve všech místnostech jsou odborně vyškolení průvodci Správy Pražského hradu, kteří turisty informují o využití a vybavení jednotlivých sálů
(www.tyrkys.cz)