Na obalech piv i na webu Plzeňského Prazdroje najdete nutriční informace

Po uvedení na webové stránky www.napivosrozumem.cz přichází Plzeňský Prazdroj s informacemi o obsahu nutričních hodnot svých výrobků i na jejich obalech.  Jako první se objevují na trhu inovované obaly značky Excelent a cider Kingswood Rosé. Prazdroj tak vychází vstříc spotřebitelům, kteří si hlídají kalorie a preferují zdravý životní styl. Podle průzkumu uvítají tabulku nutričních hodnot na pivních obalech až dvě třetiny Čechů.

 

Umístěním nutričních hodnot na obaly plní lídr českého pivního trhu dobrovolný závazek, který přijal u Evropského fóra o alkoholu a zdraví. „Naším cílem je zvýšit informovanost spotřebitelů. Víme, že se lidé více zajímají o vyvážený životní styl, chtějí mít možnost srovnání. Proto jsou již dnes všechny informace na webu a do konce roku 2017 je uvedeme i na 80% obalů všech našich výrobků, “ říká Drahomíra Mandíková, ředitelka firemních vztahů a komunikace a členka představenstva Plzeňského Prazdroje.

 

Plzeňský Prazdroj byl prvním pivovarem v Čechách i na Slovensku, který zveřejnil kompletní výživové informace online. Na stránkách napivosrozumem.cz již nyní uvádí průměrné výživové hodnoty u všech svých značek (kromě limitovaných a sezónních edic). U každé značky popisuje, jaký má obsah alkoholu a nutriční hodnoty – cukry, tuky, bílkoviny atd. na 100 ml.

 

Spotřebitelé chtějí znát nutriční hodnoty nápojů

 

Průzkum společnosti TNS AISA* potvrzuje zájem veřejnosti znát složení nápojů, které si kupují. Výsledky ukazují, že polovina lidí při nákupu nápojů vyhledává jejich energetickou hodnotu na etiketě. Na informace se zaměřují častěji ženy a mladší skupiny obyvatel (18-24 let). Obsah cukrů a aditiv zajímá skoro 60 % spotřebitelů, obsah alkoholu kontroluje většina, tedy téměř 80 % lidí. Pro uvádění nutričního složení u piva jsou dvě třetiny dotázaných, více zajímá ženy, mladé lidi a vysokoškoláky. Uvedená čísla korespondují se vzrůstajícím zájmem o zdravý životní styl. „Povědomí o nutričním složení potravin včetně tekutin,
které konzumujeme, patří k základní zdravotní gramotnosti. Informace o nutričních hodnotách nám umožňují sestavování vyváženého, pestrého jídelníčku podle individuálních potřeb toho kterého jedince, tedy jeho věku, pohlaví, tělesných parametrů, zdravotního stavu a aktuální fyzické zátěže,“ upřesňuje MUDr. Hana Mojžíšová, lékařka specializující se na výživu a zdravý životní styl.

 

Doktorka Mojžíšová také upozorňuje na pozitivní vliv umírněné konzumace piva na lidské zdraví. Poukazuje na vysoký obsah vitamínů skupiny B, zejména vitamín B1 a B6, hořčiny z chmele, které podporují trávení, vyváženost iontů a minerálů (zdroj hořčíku a draslíku), obsah antioxidačních polyfenolů a flavonoidů. Zároveň zmiňuje relativně nízký obsah alkoholu a poloviční energetickou hodnotu piva oproti stejnému množství vína. „Nealkoholická piva doporučuji jako alternativu iontových nápojů pro lidi po těžké fyzické práci či sportu,“ dodává lékařka.

 

*Průzkum agentury TNS AISA byl uskutečněn v červnu 2015 na vzorku 800 respondentů a v únoru 2016 se 400 respondenty.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *