Možnosti cyklodopravy v Plzni? Přijďte diskutovat v pondělí 22. února

Od 8. do 22. února je ve venkovních i vnitřních  prostorách Moving Station k vidění dánská výstava Města s dobrou adresou, která přibližuje, jak neodmyslitelné je jízdní kolo jako prvek životního stylu, kultury a společenského života každého Dána. Úkolem výstavy je inspirovat obyvatele Plzně a vyvolat debatu o tom, co vlastně považujeme za „město s dobrou adresou“ a jakou roli v tom hraje cyklodoprava. Organizátoři zvou na závěr výstavy Plzeňany na debatu, při které se pokusí odpovědět na otázky: Jaká je cena veřejného prostoru? Co jsme ochotni udělat pro čistý vzduch? Jakou hodnotu má zdravé a bezpečné prostředí pro nás a naše děti? Debata se uskuteční v Moving Station v pondělí 22. února od 16 hodin. Diskutovat přijdou mimo jiné Jaroslav Martinek, národní cyklokoordinátor z Asociace cykloměst a Petr Náhlík, náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí.

V průběhu výstavy, kterou zapůjčilo České republice dánské velvyslanectví, se uskutečnilo také 10 workshopů, kterých se dohromady zúčastnilo přibližně 200 studentů plzeňských středních škol. Výstava zaujala i plzeňskou veřejnost. Hlavním cílem plzeňských organizátorů je, aby se k pohybu po městě více využívalo jízdní kolo, jakožto zdravý a ekologický způsob dopravy.

„Workshopy pro studenty byly velmi zajímavé, vyplynulo z nich například, že studenti by byli ochotni za pěkného počasí jezdit do školy na kole, kdyby byla cesta bezpečnější a měli kde kolo u školy bezpečně zaparkovat. Velkou roli pro většinu z nich hraje to, aby nejeli sami. Několikrát se objevil pojem – cyklokamarád,“ vysvětluje Jiří George Konečný, hlavní organizátor výstavy a zástupce iniciativy Plzeň na kole. „Věříme, že v rámci závěrečné pondělní debaty nám lidé řeknou, co by se podle nich mohlo a mělo změnit.“

Výstupy z debaty i takzvané pocitové mapy, které vznikly na téma cyklodoprava při workshopech se studenty, budou zveřejněny a poslouží jako podklad pro další jednání se zástupci města o podpoře cyklodopravy.

Výstavu, která už navštívila několik měst v ČR, zaštiťuje Asociace cykloměst. V Plzni ji pořádá PaNaMo ve spolupráci s iniciativou Plzeň na kole. Akce v rámci projektu Město s dobrou adresou podpořil Nadační fond Zelený poklad.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *