Mladý právník chtěl mít v domě dlažbu a plovoucí podlahu. Nakonec dal na rady a koupil si vinyl

Petr Brendl opravuje rodinný dům v malé obci blízko Plzně. Slovo „opravuje“ možná není přesné, on ho celý přestavuje. Z původního stavení zbyly jen obvodové zdi, sklep a krov. Všechno ostatní bude nové. Na přestavbu si vzal firmu a postupně s ní konzultuje, co kde chce mít. Je jasné, jak bude vypadat kuchyně, do koupelen – v přízemí i v patře – si už vybral obklady i vybavení, pomalu se rýsují místnosti, a dokonce už má jasno i o výmalbě ložnice a chodby. Snad jediné, s čím si neví rady, je podlaha. On sám by nejraději měl v koupelnách a po chodbách dlažbu a všude jinde dřevěnou nebo laminátovou „plovoučku“, ale to mu rodina a kamarádi vymlouvají. Skoro všichni mu radí, aby si nechal dát vinyl…

Třicetiletý právník se vydal s kamarády do speciálního obchodu s domácími krytinami. A vzali s sebou i podlaháře. Ten skupinku vodil z místa na místo a představoval výhody a nevýhody jednotlivých druhů podlah. Začali u laminátu.

Co je to laminát?

Laminát je vlastně to, co si většina z nás představí pod pojmem „plovoučka“. Obvykle je to čtyřvrstvý materiál s částmi podkladní, izolační, roznášecí a nášlapnou. Horní vrstva – ač se na první pohled zdá – není vyrobena ze dřeva a tím lze docílit nižší cenu podlahy. Pokládka je jednoduchá a péče o laminátovou podlahu není náročná. Stačí ji jen vytřít a nic dalšího nepotřebuje. Musíte si ale dát pozor, aby vám na podlahu něco neupadlo. Snadno se totiž poškrábe, a i když škrábanec vyplníme, vždycky to bude vidět. A čím dál víc.

Dřevo je kvalitnější

Dřevěné podlahy dělíme na dva základní druhy. Třívrstvá se skládá ze tří vrstev dřeva, oproti tomu na podlaze dýhované je dřevěná pouze horní vrstva. Dýhovaná je proto levnější alternativou a zároveň jde o kompromis mezi levným laminátem a dražší třívrstvou dřevěnou podlahou.

Dřevěná podlaha je odolná vůči mechanickému poškození a má dlouhou životnost. Péče o ni je však oproti ostatním trochu náročnější. Rozhodně nestačí ji jen vytřít, čas od času je potřeba dřevo minimálně naimpregnovat. Škrábanec není tragédií, pomůže včelí vosk a zaleštění.

A co vinyl?

Podlahář dovedl skupinku k vinylové krytině. Kamarádi pana Petra „ožili“ a začali se předhánět s jejími výhodami. Podlahář je chvíli nechal, ať se předvedou s informacemi z internetu. „Je odolná a komfortní,“ říkali. „Na došlap je vinyl měkký a teplý. A můžeš pod něj dát i podlahové vytápění, které chceš mít v obýváku. Snadno se udržuje a můžeš ho mít v celém domě, v kuchyni i v koupelně, protože existují i voděodolné varianty…“ Podlahář jen kýval a pak začal ukazovat jednotlivé druhy. Vinyl se totiž prodává ve třech provedeních – lepené, click a multilayer – a také v několika typech zátěže.

Bylo jasné, že se laici shodli i s odborníkem a na mladého právníka už to bylo moc. Ne, že by hned změnil svůj názor na druh krytiny, ale začal o tom uvažovat. Hned další den se vydal do Baumaxu, kde kupoval většinu vybavení do koupelen i do kuchyně. Nechal si ukázat všechny varianty a vysvětlit, jaký je pod ně potřeba udělat podklad. Systém „click“ mu prodavači doporučili podložit anhydritem nejlépe s fixační podložkou. Vícevrstvé vinylové podlahy multilayer na rozdíl od předchozího druhu podložku nepotřebují, protože spodní korek plní její funkci. Pod lepený vinyl se prý jako poklad používá nivelační stěrka. Ale vždy se vyplatí vybrat si dobrého podlaháře, protože na pokládce hodně záleží.

Trend posledních let

Vinylové podlahy v posledních letech získávají na oblibě, nejen v domácnostech, ale i v kancelářích, kde se obvykle hodně chodí a úředníci se vždy ke krytině nechovají ohleduplně. Vinyl má v sobě ty nejlepší vlastnosti přírodních i syntetických materiálů. Na došlap je tichý a pružný, zvládá vlhkost i otěr.

Uplynulo pár dnů a Petr Brendl už ve svém domě má nové podlahy. Vinyl z Baumaxu má takřka ve všech místnostech. Jen na půdě a ve sklepě ne. Pokud se také nemůžete rozhodnout, jakou podlahu mít, spoustu informací můžete získat na https://www.baumax.cz/vinylove-podlahy/

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *