Místo Černým baronům bude patřit Zelená hora Plzeňské filharmonii s jejím letním open-air koncertem

Už za necelé tři týdny, v sobotu 19. srpna od 20:00 hodin, je pro posluchače připraven hudební zážitek v podobě open-air koncertu Plzeňské filharmonie pro Zelenou horu. Na návsi obce Klášter u Nepomuka s výhledem na zámek Zelená Hora se rozezní hudba Glenna Millera, Jaroslava Ježka, Johna Williamse, ale také Bély Bartóka nebo Leoše Janáčka. Koncert bude řídit šéfdirigent Plzeňské filharmonie Chuhei Iwasaki, úvodním slovem provede Jiří Vejvoda.

Zelenou horu u Nepomuka si velká část veřejnosti spojuje s filmovou adaptací satirického románu Černí baroni. K tomuto památnému místu se váže celá řada fenoménů naší starší i nedávné historie. Od roku 1992 je zámek Zelená Hora ve vlastnictví obce Klášter, která pro něj hledá vhodné využití. V poslední době se díky aktivitě Plzeňského kraje začalo blýskat na lepší časy. Přesto bude cesta k opravě zámku a jeho plnohodnotnému otevření velmi náročná a dlouhá.

„Plzeňská filharmonie chce svým koncertem podpořit snahy o obnovu zámku. Součástí akce je i sbírka, kterou za tímto účelem organizuje Paměť národa. Akci bude živě vysílat Česká televize na ČT Art“, doplňuje ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová.

„Jmenovaná řada prochází hned dvěma sezonami a nabízí celkem sedm zastavení. Patří sem Pocta Bedrníkovi, jež je věnována osobnosti hraběte Zdeňka Bořka-Dohalského, který se narodil a vyrůstal na Domažlicku. Působil jako parlamentní zpravodaj prvorepublikových Lidových novin. Byl to člověk blízký prezidentům Masarykovi a Benešovi,“ vysvětluje historik, projektový manažer Plzeňské filharmonie a autor Historických reflexí Zdeněk Hazdra. “Především proslul jako výrazná postava domácího protinacistického odboje (používal krycí jméno Bedrník). To byly také důvody, proč byl zatčen a 7. února 1945 popraven v Malé pevnosti Terezín. V uvedený den se v tamním památníku koná pietní vzpomínka, na niž navazuje komponovaný pořad. Na projektu spolupracujeme s Českým nonetem, jedním z nejstarších komorních těles na světě. Během téže koncertní řady vystoupíme i na půdě Senátu, budeme u otevření Památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku, vzdáme hold kardinálu Josefu Beranovi a na závěr nás čeká open air koncert na zámku Lobkowiczů v Křimicích. Avšak už 19. srpna se s Plzeňskou filharmonií můžete potkat na návsi obce Klášter anebo u obrazovek České televize při koncertě pro Zelenou horu u Nepomuka,“ uvádí Zdeněk Hazdra.

„Letní pohoda vybízí k jedinečným zážitkům, a tím koncert Plzeňské filharmonie určitě bude. Široká veřejnost přijímá s velkou oblibou hudební produkci ve veřejném prostoru,“ dodává radní pro oblast kultury a památkové péče města Plzně a předsedkyně Správní rady Plzeňské filharmonie Eliška Bartáková.

Návštěvníci si vstupenky mohou zakoupit do třech různých cenově odstupňovaných sektorů. Pro abonenty Plzeňské filharmonie je zde 30% sleva. Připraven je také detailní plánek místa konání koncertu a dostatečně velká parkovací plocha.
„Posluchači jsou samozřejmě srdečně zváni na tuto výjimečnou akci. Udělejte si výlet, spojte ho s krásným kulturním zážitkem a zároveň podpořte obnovu zámku Zelená Hora,“ zve PR manažer Plzeňské filharmonie Michal Karban.

Zdroj: Plzeňská filharmonie

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *