Ministryně školství mluvila s řediteli škol o jejich problémech

Na návštěvu Plzeňského kraje přijela v úterý ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová. Během jediného dne se setkala s radními Plzeňského kraje, zúčastnila se otevření Fotbalové akademie, diskutovala na téma technického vzdělávání v Techmanii a hovořila o problémech s řediteli škol a školských zařízení v Plzeňském kraji.

Návštěvu zahájila Kateřina Valachová na Krajském úřadě Plzeňského kraje, kde spolu se členy Rady Plzeňského kraje v čele s hejtmanem debatovala o vzdělávání mládeže, motivaci mladých lidí k tomu, aby neodcházeli po studiu za prací do ciziny, ale také se hovořilo o nedostačujících kapacitách mateřských škol nebo nedostatku technicky vzdělaných mladých lidí.

Z krajského úřadu vedla cesta ministryně školství na 33. ZŠ Terezie Brzkové v Plzni, kde se zúčastnila slavnostního otevření Fotbalové akademie. Pilotní projekt Fotbalové akademie se otevřel letos poprvé právě v Plzeňském kraji. Součástí slavnostního otevření bylo také krátké fotbalové utkání v podání mladých nadějných fotbalových talentů.

Během dopoledne se Kateřina Valachová a hejtman Václav Šlajs jako diskutující zapojili v Techmania Science Center do diskusního panelu s názvem „Technické školství je in a cool“. Z názvu je patrné, že debata se týkala problematiky nedostatku technicky vzdělaných pracovníků a s tím souvisejícího malého zájmu studentů techniku studovat.

„Nelze ovšem spoléhat jen na aktivity ministerstva. Aktivitu je potřeba vyvíjet i na krajské úrovni, o což se sami snažíme. Jsem přesvědčen, že je třeba začít u rodičů a zvýšit jejich informovanost v této oblasti. Náš národ je vnímán jako národ spojený s průmyslem a průmyslovou výrobou a domnívám se, že tato tradice nás zavazuje a měli bychom na jejím zachování pracovat společně,“ říká hejtman Václav Šlajs.  Během návštěvy Techmánie byla naplánována také krátká prohlídka vědeckého centra a planetária.

Krátce po poledni se uskutečnil pracovní oběd, při němž se ministryně setkala se zástupci Západočeské univerzity a města Plzně. Debata se dotkla financování vysokého školství, ale také například problematiky vzdělání zdravotních pracovníků.

Odpoledne byla na programu debata s řediteli škol na téma: „Aktuální otázky ve školství“, která se uskutečnila na Středním odborném učilišti elektrotechnickém na Vejprnické ulici v Plzni. Ještě před samotnou diskuzí se Kateřina Valachová setkala krátce s žáky přímo v moderně vybavené dílně Elektropneumatiky s diagnostikou řízení procesů.

V úvodu besedy rozvedla Kateřina Valachová čtyři aktuální témata z oblasti školství. Jedním z nich byly změny ve financování regionálního školství, další téma se týkalo rozpočtu, tedy zejména plánovaných změn týkajících se ohodnocení pedagogů. Třetím důležitým bohem byla úprava kariérního systému a posledním důležitým zmíněným tématem bylo společné (inkluzivní) vzdělávání. Samotná diskuze se pak vedla zejména o speciálním školství a změnách, které se v této oblasti očekávají.

Závěr návštěvy v Plzni strávila Kateřina Valachová debatou s budoucími učiteli na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni.   (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *