Michael Prostějovský Superstar. Divadlo oslaví narozeniny významného českých textaře

Dvouhodinový slavnostní koncert se odehraje 26. května 2023 na Nové scéně DJKT a zazní během něj především muzikálové hity s Prostějovského českými texty – například z titulů jako Jesus Christ Superstar, Evita, Kočky, Ples upírů, Sunset Boulevard, Elisabeth – ale i několik známých popových hitů, které otextoval. Vedle členů plzeňského muzikálového souboru vystoupí šest populárních zpěvaček a hereček – Monika Absolonová, Bára Basiková, Natálie Grossová, Ivana Chýlková, Michaela Horká a Jana Musilová. Hudebně koncert doprovodí Orchestr muzikálu DJKT pod taktovkou Dalibora Bárty.

„Michael Prostějovský se výrazně zapsal do budování české moderní muzikálové scény a s plzeňským divadlem dlouhá léta spolupracuje velmi úzce. V minulosti se zde zasloužil o české přebásnění několika klasických muzikálů, v současnosti například oblíbených titulů Billy Elliot nebo Elisabeth, jejichž písně během slavnostního večera také zazní. Tímto koncertem mu proto chceme vzdát hold, poděkovat a oslavit jeho 75. narozeniny,“ říká Lumír Olšovský, který připomíná, že Michael je také autorem více než 400 písňových textů pro přední české interprety, jako jsou Karel Gott, Hana Zagorová nebo Václav Neckář. „Z nich diváci uslyší například Nářek převozníka, Do re mi la, Podej mi ruku a projdem Václavák nebo Mimořádná linka Praha-Tokio.“

Vstupenky na koncert byly za několik málo desítek minut vyprodány, divadlo proto nabízí divákům možnost navštívit i páteční dopolední zkoušku, která se odehraje v den koncertu od 11.00 na Nové scéně. Část vstupenek bude v prodeji on-line od 15. května 2023, část na místě před zkouškou od 10.00. Koncert bude natáčet Česká televize i Český rozhlas.

Textař, libretista, rozhlasový novinář, producent a muzikálový odborník Michael Prostějovský vystudoval divadelní a filmovou vědu, osmnáct let pracoval jako redaktor německých rozhlasových stanic Deutschlandfunk a Deutsche Welle. Od počátku 90. let je jedním z těch, kteří budují muzikálovou scénu v České republice. Kromě zmíněných titulů přebásnil do češtiny také muzikály Mozart!, Rebecca, Marguerite, Rocky a další, pro Plzeň také Carousel, Dej se co děj nebo operetu Vévodkyně z Chicaga. Napsal texty písní k rodinnému pohádkovému muzikálu Zdeňka Bartáka Popelka a muzikálovému thrilleru Radima Smetany, Lumíra Olšovského a Pavla Bára Fantom Londýna, který v roce 2015 získal tři ceny včetně hlavní „Grand Prix“ na mezinárodním muzikálovém festivalu DIMF v jihokorejském městě Daegu. Napsal první českou muzikálovou encyklopedii Muzikál expres a na vlnách Českého rozhlasu Dvojka vysílá od roku 1990 každý týden stejnojmenný muzikálový magazín.

Martina Drbušková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *