Mělo Karlovarsko šanci dostat víc dávek proti covidu? Přou se o to bývalá hejtmanka a současný hejtman

Bývalá hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová se na Facebooku pustila do vedení Karlovarského kraje kvůli tomu, že získal málo očkovacích dávek proti covidu. Současnému hejtmanovi Petru Kulhánkovi se to nelíbí a reaguje na to. Zveřejňujeme celé texty obou politiků:
Jana Mračková Vildumetzová:
Během jednání sněmovny jsem se zeptala přímo ministra zdravotnictví Jana Blatného, jestli je pravda, že náš kraj dostal méně dávek vakcín než jiné kraje. Jeho odpověď mě docela zarazila. Pravda to je. A důvod? Karlovarský kraj prý nebyl na očkování připraven, nahlásil – měl připraveno pouze jediné místo na očkování a se samotným očkováním začal až jako poslední, tedy 4. ledna. Třeba kraj Ústecký měl očkovací místa dvě. A taky má teď pro seniory 80+ termíny👌
Mrzí mě, že jsme se o tomhle nemohli na zastupitelstvu kraje pobavit. Slyšet, jak to má krajská vláda všechno připravené a vymyšlené🤔
Když jsme na 11. ledna svolali mimořádně zastupitelstvo kraje a požádali o zařazení bodu informace o očkování a kovidové situaci, tak nám to Piráti, STAN a další odmítli zařadit. Bylo nám řečeno, že je všechno v pořádku. Což jak teď vidíme, bohužel, není😔
A na závěr ještě musím říct, že mě hrozně moc trápí, kdo očkování proti kovidu vlastně dostává. Strategie očkování to říká jasně, první musí být očkováni zdravotníci, senioři v pobytových sociálních službách a senioři 80+. Bohužel, dostat se ke jmennému seznamu dosud naočkovaných je prakticky nemožné. Ale jen ze statistických dat je vidět, že náš Karlovarský kraj doposud proočkoval 26% zdravotnických pracovníků, 36% ostatních zdravotníků, 14% v sociálních službách, 6% seniorů a 18% tzv. ostatních. Kdo jsou to ti ostatní❓ Doufám, že by si snad nikdo nedovolil očkovat někoho jiného než ty nejohroženější a prioritní skupiny❗️
Pokud by to tak bylo, měl by za to být někdo dostatečně potrestán‼️
Petr Kulhánek:
Kdo chce psa bít, hůl si najde. A bude s ní mávat po celé následující 4 roky. Asi takhle by se dala shrnout reakce na to, co ve svém příspěvku zveřejněném na Facebooku uvádí poslankyně Jana Mračková Vildumetzová, která od 14. 12. 2020 není ve vedení Karlovarského kraje.

Vnímám však její slova jako velmi vážná obvinění, zbytečné spekulace o nepřipravenosti kraje na očkování a zavádějící informace o vakcinaci vybraných prioritních skupin.

Na zahájení očkování jsme se připravili velmi pečlivě, ve spolupráci s krajskou koordinátorkou pro vakcinaci jsme zmapovali a zaslali MZ ČR kompletní kapacitu pro očkování. Už mezi vánočními svátky jsme se ohradili směrem k MZ ČR a upozornili na to, že potřebujeme navýšit plánované dodávky vakcín. V očkovacích místech v Karlových Varech, v Sokolově a v Chebu jsme byli připraveni už na konci prosince začít s očkováním, kdyby se nezpozdila dodávka prvních očkovacích dávek. Vakcinace začala 4. 1. 2021, očkujeme v souladu se státní strategií zdravotníky v nemocnicích, personál v COVID centrech v Mariánských Lázních a v REHOS Nejdek, ambulantní specialisty a praktické lékaře, záchranáře. A kdo jsou ti ostatní, na které paní poslankyně upozorňuje a podsouvá čtenáři podezření, že byli očkováni neoprávněně? Hasiči a policisté, kteří pomáhají v nemocnicích a v odběrových centrech, vojáci spolupracující rovněž v COVID centrech.  Zároveň s tím vyjíždí mobilní tým do domovů pro seniory a dalších pobytových zařízení sociálních služeb. V uplynulém týdnu mobilní tým očkoval klienty (mimo centrální rezervační systém) i zaměstnance v DOZP Radošov, DZR Oáza klidu Loučky, DPS Hranice, DPS Pernink, v tomto týdnu je v plánu DZR Matyáš Nejdek, Květinka Ostrov, DPS Lázně Kynžvart a chystáme se do dalších míst. Od pondělí 18. 1. jsme zahájili očkování seniorů 80+ zaregistrovaných v centrálním rezervačním systému. Bohužel z toho důvodu, že kraj zatím obdržel každý týden jen jeden box vakcín po 1170 dávkách (celkem zatím tedy 3510 dávek), jsou zatím očkování jen v malém počtu, ale po intenzivní komunikaci s ministrem zdravotnictví máme přislíbeno zdvojnásobení dávek. A pokud by paní poslankyně chtěla vidět jmenný seznam naočkovaných, měla by vědět, že tím porušuje ochranu osobních údajů.

V okamžiku, kdy skupina zastupitelů převážně z hnutí ANO iniciovala jednání mimořádného Zastupitelstva Karlovarského kraje, chtěli řešit návrh krajského rozpočtu a rozdělení dotací. O situaci ohledně COVID-19 v regionu nepadla před jednáním ani zmínka. I přesto jsem hned v úvodu zasedání spolu s kolegou Märzem detailně o aktuálním stavu informoval.

V úterý 19. ledna jsme představili krajskou očkovací strategii pro zahájení očkování široké veřejnosti. V 9 očkovacích místech po celém regionu, v dalším vysokokapacitním očkovacím centru v KV Areně a s mobilními týmy jsme schopni naočkovat 11 250 lidí týdně a můžeme kapacitu navýšit na 18 až 20 tisíc. Podmínkou je jen dostatek vakcín.

Zdroj: FB a Karlovarský kraj

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *