Máte zdravou prostatu? I letos se plzeňská FN zapojuje do preventivní kampaně Movember

I v době covidové myslí FN Plzeň na zdraví občanů. Již posedmé se zapojuje do celosvětové kampaně Movember a v období  středy 18. listopadu do pondělí 30. listopadu v každý pracovní den nabízí možnost mužům nechat si udělat ZDARMA krevní test PHI, neboli tzv. INDEX ZDRAVÉ PROSTATY.

Karcinom prostaty je onemocnění s celosvětově rostoucím počtem nově zachycených případů. Je nejčastějším nádorovým onemocněním mužů a po karcinomu plic druhou nejčastější příčinou úmrtí z onkologických důvodů. Tento všeobecný trend pochopitelně kopíruje i situace v ČR. Za posledních dvacet let se u nás výskyt tohoto karcinomu téměř ztrojnásobil, přitom úmrtí je ale více než třikrát nižší. Takto výrazný rozdíl je dán možností vyšetření prostatického specifického antigenu (PSA) v rámci preventivních prohlídek.

Ředitel FN Plzeň Václav Šimánek vysvětluje přidanou hodnotu krevního testu PHI: „Oddělení imunochemické diagnostiky ve FN Plzeň pod vedením profesora Ondřeje Topolčana  zavedlo před 10 lety stanovení tzv. indexu zdravé prostaty (PHI), které daleko lépe, než pouhé vyšetření PSA, umožňuje určení diagnózy karcinomu prostaty. Vzhledem ke zvýšené spolehlivosti tohoto indexu dochází v praxi jak ke zlepšení včasného záchytu karcinomu, tak i ke snížení (o 25 %) nutnosti provedení biopsie prostaty.“

Jak se přihlásit

Zájemci, muži od 50 let, se mohou osobně dostavit na Oddělení imunochemické diagnostiky, pavilon 64  FN Plzeň-Bory (bývalá vojenská nemocnice, budova naproti vstupu, vedle bufetu), v pracovní době od 7:00-10:00 hod. S laborantkou zde vyplní žádanku na odběr krve a zadají své osobní kontakty.

Odběr krve

S žádankou se poté dostaví do pavilonu 54 (rovněž bývalá vojenská nemocnice, pavilon Interního oddělení- přízemí vchod vlevo- odběry krve), kde bude proveden odběr krve. Odběr není nutný na lačno.

Výsledek

Výsledky vyšetření s případným doporučením následné péče budou zaslány na emailovou adresu nebo poštou. V případě potřeby je možné výsledky konzultovat telefonicky nebo mailem s MUDr. Radkou Fuchsovou, a to v úterý, ve středu a v pátek od 10:00-12:00 hod (tel. 377 401 470, fuchsovar@fnplzen.cz).

Zdroj: FN Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *