Martin Zrzavecký a další radní navštívili dvacet sociálních zařízení

Téměř dvě desítky zařízení v sociálních službách navštívili ve středu primátor Martin Zrzavecký a jeho náměstci Martin Baxa, Eva Herinková, Pavel Kotas a Petr Náhlík. Již tradičně tím před Vánoci děkují vedení a zaměstnancům organizací za jejich celoroční nasazení, současně přímo v zařízeních zjišťují, co je možné zlepšit, jak může město ještě více pomoci. Mezi navštívené patřily Dětské centrum Plzeň, Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM, Domov pro seniory sv. Jiří, Dům Naděje – následné bydlení a Potravinová banka, Stacionář Jitřenka, Domov sv. Františka, Domov sv. Zity a další. Zástupci radnice během dne předali vánoční dárky za sto tisíc korun.

Mezi nejsilnější momenty dne patřila například návštěva Dětského centra Plzeň, které je městskou příspěvkovou organizací a poskytuje komplexní péči dětem do tří let věku v sociální a zdravotně sociální tísni. „Máme jich tu mezi 65 až 70,“ řekla ředitelka centra Jana Tytlová primátorovi Martinu Zrzaveckému, jenž zařízení navštívil s vedoucí Odboru sociálních služeb Magistrátu města Plzně Alenou Hynkovou.

Dětské centrum Plzeň přijímá děti, jež nemohou ze závažných důvodů vyrůstat ve vlastní rodině a o které se jejich vlastní rodiče nemohou, nechtějí či nedokážou postarat. Jde často o děti z rodin, kde se vyskytuje užívání drog, alkoholu, gamblerství a podobně. „Snažíme se dostávat děti z rizikových rodin do rodin pěstounských v jejich co nejranějším věku,“ doplnila Jana Tytlová. Na dotaz primátora, s čím by mohlo město pomoci, uvedla, že centrum se snaží tlačit na ministerstvo zdravotnictví, aby v České republice zavedlo povinný registr novorozenců.

„Každý obvod by měl mít komunitní centrum typu TOTEM,“ řekl při návštěvě dalšího zařízení primátor Martin Zrzavecký. Ředitelka Mezigeneračního a dobrovolnického centra TOTEM Vlastimila Faiferlíková jej provedla objektem v Kaznějovské ulici, kdy právě seniorky pekly vánoční cukroví a další skupina hrála stolní tenis. Ředitelka poděkovala městskému odboru sociálních služeb za to, že zajišťuje pracovníkům v sociálních službách „vzdělávání na klíč“.

Dárek pod vánoční strom přivezl klientům Denního stacionáře Jitřenka i první náměstek Martin Baxa, město Plzeň jim letos darovalo závěsné houpací křeslo a dvě CD s hudbou známých interpretů. Jitřenka jako součást Městského ústavu sociálních služeb města Plzně poskytuje sociální služby uživatelům s ohledem na jejich individuální potřeby a osobní cíle. Zajišťuje komplexní rozvoj osobnosti, seberealizaci a co nejvyšší možnou míru samostatnosti. „Staráme se o klienty různých věkových skupin. Nejstarší je tu Miloš, tomu je 52 let, nejmladší Elen, té je devět let,“ vysvětlila vedoucí stacionáře Vendula Peštová. Jak je dobrým zvykem již několik let, klienti Jitřenky si pro Martina Baxu připravili vystoupení i malé dárky. „Jezdíte k nám pravidelně a někteří si pamatují vaše jméno. Už od včerejška říkají, že k nám přijedete, těší se na vás,“ prozradila Vendula Peštová.

Několik zařízení navštívila náměstkyně pro oblast školství a sociálních věcí Eva Herinková, klientům předala dárky jako například přístroj do terapeutické dílny, promítací plátno, šicí stroj a jiné. Náměstek Pavel Kotas během dne zavítal do Domova sv. Františka, stacionáře Domovinka nebo Centra Hájek. Náměstek Petr Náhlík navštívil například Domov sv. Alžběty nebo Hospic sv. Lazara.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *