Loni napáchali zloději jízdních kol škody přes 100 milionů korun. S jarem přichází opět jejich sezóna

S přibývajícími slunečními dny se objevuje v ulicích stále více cyklistů a zlodějům začínají opravdové žně. Podle policejních statistik jen během loňského roku nakradli zhruba 6000 jízdních kol a způsobili tak škody přesahující 100 milionů korun. Objasněna přitom byla jen necelá čtvrtina případů.

Nejvíce jízdních kol zloději ukradli v Praze, následované Moravskoslezským a Jihomoravským krajem, dále pak Středočeským, Olomouckým a Jihočeským krajem. Nejčastějšími zloději jízdních kol jsou především recidivisté.

Kvalitní a drahé kolo se dá poměrně dobře a snadno zpeněžit, proto jsou tyto krádeže mezi zloději velmi populárním druhem obživy. Lidé si navíc kupují stále dražší a kvalitnější kola a průměrná škoda při jejich ztrátě tak stoupá, přitom ale jejich zabezpečení nadále podceňují a neinvestují do něj.

Zhruba stále stejně nízká přitom v průběhu let zůstává i objasněnost krádeží, ačkoliv se v poslední době objevují zajímavé technologie a způsoby, jak ukradený dopravní prostředek získat zpět.

„Ačkoliv díky novým technologiím může majitel kolo získat zpět, úplné řešení to není. Často se mu totiž vrátí již poškozené, s chybějícími částmi nebo jinak znehodnocené, proto je zásadní zaměřovat se především na prevenci krádeže,“ varuje bezpečnostní expert společnosti Next Ivan Pavlíček. To se zejména majitelé dražších typů kol naučili řešit tím, že je nenechávají bez dozoru a po jízdě je uskladňují přímo v bytě či domě, spíše než v oddělené a nezabezpečené garáži či ve sklepě. Vnímají to jako méně rizikové řešení, což přitom také nemusí platit. Ani vloupání do nezabezpečeného bytu totiž pro zkušeného zloděje nepředstavuje problém.

„Lidé si často neuvědomují, že o stejné riziko vloupání se jedná i v případě bytu či domu, pokud není vybaven dostatečně kvalitními bezpečnostními dveřmi. Běžné zabezpečení vchodových dveří totiž pro většinu zlodějů nepředstavuje překážku a při vykradení tak uschované kolo jen zvýší již tak dost vysoké finanční škody. Vloupání se nemusíte obávat pouze, pokud máte byt či dům vybavený certifikovanými bezpečnostními dveřmi minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejné kategorii jako dveře samotné. Ty už totiž odolají i zkušenému zloději,“ uzavírá Ivan Pavlíček.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *