Literární kavárna Divadla J. K. Tyla 2016: vítězové pojedou do Berlína

Soutěž Literární kavárna DJKT právě odstartovala svůj druhý ročník. Mladí i začínající autoři mohou již nyní zasílat svá díla, uzávěrka prvního kola je 22. dubna.

Soutěž je určená pro všechny ve věku 13 – 26 let, kteří se věnují psaní, nebo s ním chtějí začít. Stejně jako v minulém roce se i letos uskuteční pět kol na pět různých témat, přičemž v každém kole bude odbornou porotou vybráno pět nejlepších textů. Jejich autoři dostanou příležitost prezentovat své texty během Večerů autorského čtení, které se budu konat v Restauraci Za oponou v budově Nového divadla.

Letošní ročník přináší několik novinek. Herečka Apolena Veldová pomůže autorům vítězných textů v každém kole s přípravou prezentace díla na večeru autorského čtení. Kromě toho se budou moci všichni zájemci zúčastnit také setkání s dramaturgem činohry Vladimírem Čepkem. „Projekt bude letos propojen ještě více s divadlem, jednotlivá témata jsou navázána na aktuální premiéry činohry. Zájemce srdečně zveme na setkání, na nichž si budeme povídat o těchto inscenacích,“ vysvětluje Vladimír Čepek. Cílem je především nabídnout autorům další možnost inspirace k tvorbě textů, ale také pozvat mladé tvůrčí lidi i do zákulisí a umožnit jim, aby si k divadlu vytvořili osobnější vztah. „Jednou z našich hlavních priorit je otevřít divadlo ještě více mladým lidem a přesvědčit je, že chodit do divadla není přežitek, že jim máme co nabídnout,“ dodává ředitel DJKT Martin Otava, který vznik projektu inicioval. A právě díky němu získá letos Literární kavárna také mezinárodní přesah. „Vítězné texty celé soutěže budou stejně jako v minulém roce scénicky prezentovány herci DJKT na závěrečném Galavečeru na Malé scéně. Kromě toho ale budou také díky naší spolupráci s Valeriánovou nadací v Berlíně přeloženy do němčiny a prezentovány německými herci v Berlíně,“ upřesňuje Martin Otava. „Autoři vítězných textů se tedy budou moci zúčastnit obou Galavečerů, v Plzni i v Berlíně,“ dodává.

 

Valeriánova nadace v Berlíně pořádá autorská čtení mladých tvůrců od svého založení v roce 2014. Nadaci založil profesor a právník Arsène Verny na památku svého tragicky zemřelého 19-letého syna Valeriana Arsène Vernyho. „Valerian byl mimořádně nadaný student literatury a měl v úmyslu se stát spisovatelem a iniciátorem přeshraničních, humanitních projektů se zaměřením na literárně nadané děti a mládež. Na srdci mu ležela především rovnost v šancích na vzdělání jak jeho generace, tak i těch budoucích. Proto si my všichni, kteří jsme mohli Valeriana doprovázet na jeho krátké cestě životem, velmi přejeme pokračovat v jeho přání i cíli a poskytnout nezbytnou podporu literárně nadaným dětem a mladistvým,“ uvádí profesor Verny na webu nadace.

Profesor Arsène Verny je právník českého původu, který byl angažován mj. při vyjednávání podmínek vstupu ČR do EU, později začal přednášet evropské právo na ZČU v Plzni. Jeho syn Valerian, který studoval literární vědu a filosofii na Humboldtově univerzitě v Berlíně, si přál údajně strávit jeden ročník svého studia v Praze.

 

Divadlo J. K. Tyla bude na přeshraniční část projektu Literární kavárna žádat o grantovou podporu z Fondu česko-německé budoucnosti.

 

Autoři budou své texty do soutěže zasílat prostřednictvím formuláře na webu Literární kavárny, nebo na email: kavarna@djkt.eu.

 

Divadlo J. K. Tyla nabízí studentům v rámci projektu také účast na dvou jednodenních workshopech. Více informací na literarnikavarna.djkt.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *