Lípa z Lipky získala v soutěži Evropský strom roku bronzovou příčku

Lípa z Lipky na Chrudimsku, která po celý únor soutěžila o titul Evropský strom roku 2017, skončila v soutěži s téměř 15 tisíci hlasy na třetím místě. V internetovém hlasování o strom s nejzajímavějším příběhem ji předběhly jen dva duby z Polska a Walesu. Pořadatelé soutěže z Environmental Partnership Association dnes v Evropském parlamentu v Bruselu odtajnili výsledky hlasování a předali putovní cenu zástupcům polského stromu. Celkový počet hlasů letos v soutěži dosáhl více než 125 tisíc. Lípa do evropského kola postoupila díky vítězství v národní anketě Strom roku, která momentálně hledá další adepty. Podrobnosti o tom, jak strom nominovat jsou dostupné na www.stromroku.cz.

Internetového hlasování se účastnily stromy z šestnácti evropských zemí. 800 let stará Lípa z Lipky u Horního Bradla patřila k nejstarším z nich. „Její historie je úzce spojená s nedalekým panským sídlem. A díky účasti v evropském kole jsme se dověděli další zajímavý střípek z minulosti lípy. Jedna chrudimská rodačka se s námi podělila o příběh své praprababičky, která pracovala na zámku v kuchyni, ze služby si přinesla nemanželského syna a už se nikdy nevdala. Teď vždy když tato prapravnučka k lípě zamíří, odpočívá pod ní a myslí na své předky. Jak to měla zakladatelka rodu těžké, jestli pod lípou také sedávala,“ vypráví koordinátorka ankety Strom roku Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Vítězem sedmého ročníku evropské ankety se stal s více než 17 tisíci hlasy Dub Josef z polské obce Wiśniowa. Rodinu Mycielských kdysi tak okouzlila krása místa, kde roste, že si zde koupila panské sídlo. Zámek se stal kulturním a vzdělanostním centrem celého regionu. Nejen díky svému vzhledu si dub vysloužil vyobrazení na polské bankovce sta zlotých. Během druhé světové války se dub stal útočištěm šestičlenné židovské rodiny, která se zde tři měsíce skrývala před nacisty. Cenu od dřevosochaře Martina Patřičného navrhovatelům vítězného stromu dnes v Evropském parlamentu předal ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata a europoslanec RNDr. Pavel Poc. „Každým rokem tato jedinečná iniciativa vzniká v nějakém koutu Evropy jako malé semínko naděje, které postupně vyroste až na celoevropskou úroveň, a to především díky podpoře své místní komunity. Je skvělé, že v letošním ročníku soutěže přivítáme v Evropském parlamentu finalisty už z 16 evropských zemí,“ říká Pavel Poc, který akci v parlamentu zaštítil.

Lípa z Lipky loni na podzim zvítězila v národním kole ankety Strom roku. Nadace Partnerství dnes odstartovala její další ročník a kdokoli může až do 30. dubna 2017 do ankety nominovat svůj oblíbený strom. Příležitosti by se měli chopit zejména aktivní lidé, školy, spolky i obce, které chtějí pomoci stromům ve svém okolí. Díky finálovému hlasování totiž mohou získat peníze na ošetření stromu, výsadbu nových nebo jejich propagaci.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *