Lidé se vyjádří, jak naložit se zaniklými vesnicemi v Sudetech

Projekt Plzně 2015 Obnova zaniklé obce Výškovice, který běží od loňského roku, se letos na jaře dostává do své závěrečné fáze, kterou je realizace dvou vítězných návrhů vzešlých z mezinárodní soutěže. Mezinárodní krajinářskou výzvu na oživení zaniklé obce Výškovice v oblasti bývalých Sudet vyhlásilo v únoru 2014 Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015. Do soutěže se přihlásilo 15 týmů z celé Evropy. Mezinárodní porota z nich  následně vybrala pět postupujících, které se v červenci 2014 zúčastnily workshopu v Chodové Plané a ve Výškovicích. Autoři pak na základě seznámení s místem, krajinou a lidmi návrh přepracovali. V září 2014 porota vybrala vítězné návrhy, které byly oproti původním předpokladům nakonec dva, český a německý.

Měsíc duben bude patřit vítěznému německému návrhu, který vypracovali autoři Edgar Kaare, Stephanie Ritt, Olivek Engelmayer, Peter Boerboom a Carola Vogt. „Vítězný německý návrh je především o komunikaci. Autoři navrhují zapojit zdejší obyvatele, zeptat se jich na jejich názor a co si myslí o budoucnosti tohoto místa. Lidé si tak hravou a transparentní formou mohou sami zvolit, jak s opuštěnými místy dále naložit. Jejich názor se při tom může stát reprezentativním i pro další podobně postižená místa v krajině,“ vysvětlila podstatu vítězného německého návrhu Klára Salzmann, krajinářská architektka, která za celým projektem Obnova zaniklé obce Výškovice stojí.

Města Plzeň, Planá a Tachov se stanou třemi místy, kde se lidé budou moci vyjádřit k tomu, jak se postavit k sudetské krajině. Autoři projektu plánují setkání s obyvateli, jehož součástí bude i putovní výstava, která zájemce seznámí nejen s celým projektem, ale také právě se situací ve Výškovicích. Místa, kam se lidé mohou přijít podívat na výstavu a zároveň dát svůj hlas do ankety jsou: Plzeň, U Branky – úterý 7. dubna 14 – 19 hod a středa 8. dubna 9 – 14 hod, Tachov – středa 22. dubna 14 – 19 hod a čtvrtek 23. dubna  9 – 14 hod, Planá – pátek 24. dubna 14 – 19 hod a sobota 25. dubna 9 – 14 hod. „Formou vyjádření se stanou tři různě barevné vlajky. Na každé z nich budou vytištěny tři stěžejní otázky: Nechat být? Zachovat? Obnovit? Lidé vyberou vlajku, která nejlépe vystihuje jejich postoj k celé situaci a přímo na ni mohou dopsat nějaký komentář či osobní názor. Vlaječky budou pověšeny na připravenou šňůru,“ vysvětluje princip originální ankety Klára Salzmann.

V květnu se také začne ve Výškovicích realizovat druhý vítězný návrh autorů Evy Wagnerové a Víta Rýpala z České republiky. „Smyslem naší práce by mělo být hledání způsobu, jak jedno opuštěné místo, dlouho opomíjené a ponechané svému osudu, znovu nechat mluvit. Znovu sem vrátit alespoň slova kultura krajiny. Kdo bude chtít, uslyší, najde, rozpozná…,“ vysvětlila symboliku svého projektu Eva Wagnerová. Autoři plánují symbolicky oživit již zaniklý statek. Chtějí vytýčit cestu, kudy se do statku přijíždělo a kudy také odešli jeho poslední obyvatelé. Na konec cesty, v srdci zemědělského dvora, bude vydlážděn kamenný obdélník a na něj umístěn masivní dubový stůl. Vedle dlážděné cesty budou na začátku trasy oboustranně vysazeny dvě dvojice třešní, které tu odjakživa rostly.               (sed)

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *