Kudyznudy vybralo nejkrásnější vesnici v každém kraji. Víte, která je to v Plzeňském?

Výlety i dovolené. Na venkov nás to prostě táhne. Klid, romantika a malebnost jsou tím, co tu nejčastěji hledáme a hlavně úspěšně nacházíme. Skoro každá vesnička je přitom krásná. Redaktoři Kudyznudy ale vybrali v každém kraji tu úplně nejkrásnější. V Plzeňském kraji tento pomyslný titul získaly Chanovice.

Nežije zde ani tisícovka obyvatel, a přitom historické jádro této obce vypadá, jako byste se ocitli v historickém městě. Chanovice leží v okrese Klatovy, nedaleko Horažďovic v nadmořské výšce kolem 550 metrů. První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1352. O něco mladší byla renesanční tvrz, na jejíž základech dnes stojí chanovický zámek. Jeho dnešní podoba je výsledkem úprav v 18. a na začátku 19. století. Nedaleko zámku stojí kostel svatého Kříže a daleko to není ani do skanzenu lidové architektury jihozápadních Čech.

Chanovice, Autor: Krabat77 – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30849437

Chanovice, Autor: Krabat77 – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30849437

K tomu si přidejte rozhlednu nad obcí, panskou barokní sýpku, naučnou stezku nebo Žižkův kámen a místo na parádní výlet je na světě. S úctou ke všem vesnicím Plzeňského kraje je třeba říct, že redaktoři Kudyznudy vybrali skutečně dobře. Chanovice skutečně mezi ty nejkrásnější vesnice našeho kraje patří. A víte, které vybrali v jiných krajích? Najdete je pod odkazem ve zdrojích.

zdroje: Kudyznudy, Wikipedia

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *