Kryštof je doma! Do Čech dorazil v úterý, teď míří k hnízdu v Polžicích

Čáp bílý Kryštof, kterého pomocí vysílačky sledují plzeňští zvířecí  záchranáři i za pomoci svých kolegů v jiných státech, včera dorazil do Čech. V minulých dnech si počkal na větrné počasí,  které mu pomáhalo v pohodlnějším letu.

“V neděli 4. dubna se konečně „odlepil“ z  Maroka, překonal Gibraltar a přeletěl z Afriky do Evropy. V následujících dnech se hlásil ze Španělska a Francie až dorazil do sousedního Německa,” uvádí šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň. “Ráno (13. 4. 2021) jsme zprávu od německých kolegů dostali přes naši Kroužkovací stanici Národního muzea Praha, a to už čáp bílý Kryštof byl na cestě do Polžic nedaleko Horšovského Týna,” dodává. Jeho “domovským” hnízdem jsou právě Polžice.

V Německu byl Kryštof dokonce zachycen a vyfotografován (12. 4. 2021) německými kolegy, kteří do naší kroužkovací stanice poslali jak jeho fotografie, tak číslo odečítacího kroužku, podle kterého byl čáp jasně identifikován.
“Zde na lampě veřejného osvětlení od loňského roku (2020) evidujeme nové hnízdo čápů bílých obsazených celým párem s mláďaty, přičemž loni jsme na hnízdě kroužkovali (v červnu 2020)  celkem tři čápata!,” říká Karel Makoň.

 

“S napětím budeme sledovat, co se bude dít, je to náš první čáp bílý s vysílačkou, který se vrátil z daleké Afriky, tak jak by se čápi bílí měli vracet. Přesněji do 15. dubna je vždy termín, který říkám lidem, že je pro přílet čápů normální a zároveň je ještě jistotou na standardní průběh hnízdění,” uvádí Makoň.
“Máme obrovskou radost a uvidíme, co bude dál. Nevylučuje se totiž varianta, že na hnízdě v Polžicích je už jiný pár, a tak by se musel náš čáp posunout někam jinam,” uvádí šéf záchranné stanice živočichů.
Zdroj: Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva, Záchranná stanice živočichů Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *