Krizový štáb Plzeňského kraje: Nejvíc pozitivně testovaných vykazuje město Plzeň

V den vyhlášení nouzového stavu v ČR (5. října 2020) byl svolán Krizový štáb Plzeňského kraje. Na jednání byla zhodnocena situace v souvislosti nákazou COVID-19 v kraji a připravenost nemocnic na nárůst počtu hospitalizovaných. Epidemiologickou situaci v Plzeňského kraji přítomným přiblížili ředitel KHS Přemysl Tomašuk a prof. Petr Pazdiora. Čísla ukazují dynamický nárůst počtu pozitivních osob na COVID-19, což kopíruje vývoj v celé ČR. Nejvíce postiženou věkovou skupinou jsou lidé ve věku 30-54 let. Přičemž nejvíce pozitivně testovaných vykazuje město Plzeň.

KHS vydala na konci minulého týdne mimořádná opatření týkající se středních škol a přechodu na distanční výuku s výjimkou okresu Rokycany. Nyní se připravuje stejné omezení i pro dvě střední školy v Rokycanech, a to s účinností od 7. 10. 2020. Více informací na webu KHS.

Nejvíce zatížená zdravotnická zařízení jsou v Plzni a blízkém okolí. Na základě prezentovaných dat a odhadů vývoje epidemie a počtu pacientů je kapacita nemocnic ekvivalentní tomu, kolik je hospitalizovaných. Analytická data prezentoval krizovému štábu zástupce FN Jan Beneš.

Krizový štáb PK se bude i nadále scházet operativně podle potřeby, nicméně stále funguje pracovní skupina, která pravidelně komunikuje s Ústředním krizovým štábem ČR, a předávají si vzájemně informace. Intenzivní komunikace probíhá také mezi KŠ a ORP, zástupci IZS a KHS. Dále také pravidelně jedná pracovní skupina oblasti zdravotnictví.

Z iniciativy Plzeňského kraje se podařilo zajistit dobrovolníky na výpomoc KHS a odběrovým místům. V současné době už pracují čtyři dobrovolníci z řad studentů Fakulty zdravotnických studií na call centru KHS. Další studenti se zaškolují pro práci na odběrových místech. Jedná se o studenty jak Fakulty zdravotnických studií, tak studenty zdravotnických VOŠ. Znovu je zprovozněna registrace dobrovolníků na webu Plzeňského kraje: https://www.plzensky-kraj.cz/covid-19-vyzva-plzenskeho-kraje-evidence-dobrovol-1-1

Ústřední krizový štáb ČR přislíbil dodání všem učitelům po 10 kusech respirátorů. V Plzeňském kraji je 12 000 pedagogů ve všech úrovních vzdělávání. Respirátory, se  budou za pomoci příslušníků HZS a pracovníků odboru školství distribuovat prostřednictvím ORP přímo pedagogům.

Zdroj: Plzeňský kraj

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *