Krajští záchranáři zkouší na dvou sanitkách moderní nanotechnologie. Pokud se osvědčí, přijdou na řadu i ostatní

Dnes dopoledne byl v plzeňském sídle krajských zdravotnických záchranářů  na dva ze sanitních vozů aplikován nástřik polymerní látkou na bázi nanotechnologií. U jednoho z vozů byl zkušebně ošetřen interiér, u druhého exteriér. Informoval o tom manažer vnějších vztahů plzeňské záchranky Vítězslav Sladký.

Povrch ošetřený nano-ochranou pokryje ultra tenká separační vrstva, která dlouhodobě odpuzuje vodu, nečistoty, olej i jiné kapaliny, přičemž ho neuzavírá a umožňuje mu “dýchat”. Pro představu se jedná o vrstvu v řádu jedné tisíciny tloušťky lidského vlasu! Voda, nečistoty, řasy, mech aj. neproniknou do hlubších struktur materiálu, čímž se výrazně sníží náklady a pracnost při následné běžné údržbě a několikanásobně se zvýší životnost daného povrchu. Nástřik vydrží cca 1 rok v závislosti na způsobu používání. Všechny používané látky jsou zdravotně nezávadné, biologicky odbouratelné a šetrné k životnímu prostředí. Hlavními přínosy jsou viditelné zpevnění ošetřeného povrchu, nepřilnavost nečistot, UV ochrana, antibakteriální ochrana či velmi snadná údržba, čištění a úklid za použití minimálního množství čistících prostředků.

Zdravotničtí záchranáři pak ocení zejména snížení rizika přenosu nakažlivých chorob.
„Aplikace máme testované ve Státním zdravotním ústavu ČR, který prokázal úbytek bakterií o 98 % po uplynutí 24 hodin, a to i u velmi nakažlivých nemocí,“ zdůraznil Filip Svoboda, prokurista společnosti NANOPLM+ s.r.o., která záchranářům sanitky ošetřila.

Pokud se krajským zdravotnickým záchranářům moderní nanotechnologický nástřik osvědčí, budou jej aplikovat na další sanitní vozy. „Během dvou posledních desetiletí pokrok ve zdravotnictví neuvěřitelně poskočil. Zdravotničtí záchranáři používají nejmodernější automobily, zdravotnickou techniku, IT technologie i mobilní aplikace. Nano technologiím patří budoucnost, takže vítáme, že je můžeme i v našem oboru vyzkoušet,“ konstatoval ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička. (tz)

Foto ZZS PK

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *