Kradou, napadají zákazníky i ostrahu, stěžují si šéfové plzeňských obchodních center na některé cizince

Znatelný nárůst počtu cizinců mezi návštěvníky evidují všechna plzeňská obchodní centra. Ale ne všechny cizince tam obchodníci vidí rádi, protože se mnozí chovají jinak než se na slušné zákazníky sluší a patří. Zvyšuje se počet přestupků, zejména krádeží, ale také roste jejich míra agresivity. Případy napadení pracovníků ostrahy, zákazníků i zaměstnanců nejsou už ničím výjimečným.

„Za poslední tři měsíce máme tři případy napadení ostrahy, všechno cizinci. Nereagují na výzvy, lehce dochází ke konfliktu. Dojezdové časy policie jsou však na velmi dobré úrovni,“ uvedl jejich zástupce. Centrum by přivítalo zvýšený pohyb strážníků u dané lokality. Podle Andrey Gregorové z Odboru bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně, který jednání zkoordinoval, by bylo ze strany města možné například využít na obchůzkovou činnost za OC Plzeň Plaza i asistenty prevence kriminality, kteří působí v rámci Městské policie Plzeň.

„Intenzivně se snažíme problémy spojené s cizinci řešit a reagovat různými opatřeními. Do nich se zapojují různé složky včetně státní policie. Probíhají velké kontroly ubytoven, kontroly spojů MHD jedoucích například právě na Borská pole, iniciovali jsme jednání se zástupci několika ministerstev na téma personálních agentur, navrhli či připomínkovali jsme legislativní změny, jež pro agentury zpřísní pravidla. Kromě toho chceme také přímo od zástupců plzeňských obchodních center slyšet, co je trápí a v čem by potřebovali naši pomoc,“ řekl primátor Martin Zrzavecký. Snahou města je zavádět preventivní opatření, stejně tak ale i přistoupit v případě nutnosti k represím.

„Máme dramatický nárůst přečinů, posilujeme kvůli tomu rozpočet. Za poslední tři měsíce se odehrály čtyři brutální útoky, tři z nich spáchané cizinci. Hledáme způsob, jak fungovat intenzivněji zejména v nočních hodinách,“ uvedl zástupce ostrahy, jenž má na starost pasáž Nákupního centra Borská pole. Podle něj se situace za poslední půlrok dramaticky zhoršila. Problémy působí skupinky opilých cizinců většinou z řad Rumunů, kteří do centra přichází po skončení směny. Jedním z řešení by podle něj bylo posílení hlídek policie ve večerních hodinách. „Jsme připraveni se na některých opatřeních i finančně spolupodílet,“ dodal zástupce ostrahy.

 

Problémy, a to hlavně ve večerních hodinách, potvrdili i další obchodníci. „Na velmi slušné úrovni je spolupráce s policií, čekací doby na jejich dojezd se zkracují,“ uvedl zástupce plzeňského Obchodního domu Tesco. Podle něj se podařilo i díky činnosti Městské policie Plzeň posunout dál skupiny squatterů se psy, které obsazovaly okolí vstupů do obchodního domu, lokalita je také po vysekání keřů přehlednější. I on potvrdil, že roste agresivita a již zcela běžné jsou verbální útoky, kterým zaměstnanci obchodu a ostrahy čelí.

Znatelný nárůst počtu cizinců mezi návštěvníky eviduje i OC Plzeň Plaza. „Za poslední tři měsíce máme tři případy napadení ostrahy, všechno cizinci. Nereagují na výzvy, lehce dochází ke konfliktu. Dojezdové časy policie jsou však na velmi dobré úrovni,“ uvedl jejich zástupce. Centrum by přivítalo zvýšený pohyb strážníků u dané lokality. Podle Andrey Gregorové z Odboru bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně, který jednání zkoordinoval, by bylo ze strany města možné například využít na obchůzkovou činnost za OC Plzeň Plaza i asistenty prevence kriminality, kteří působí v rámci Městské policie Plzeň.

„Počítáme také s různými preventivními kampaněmi cílenými přímo na dané lokality či danou problematiku. Vedeme společná jednání s firmami, které cizince zaměstnávají, aby se o ně postaraly i v případě ztráty zaměstnání,“ dodal Aleš Průša, vedoucí magistrátního odboru bezpečnosti a prevence kriminality. Z hlediska prevence město realizovalo již řadu kampaní, například kampaň Otevřená kabelka upozorňující zákazníky center, aby si hlídali své věci.

S největšími problémy se aktuálně potýká nákupní centrum na Borských polích, v jehož blízkosti se nachází průmyslová zóna zaměstnávající tisíce zahraničních pracovníků. 

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *