Koncerty mezi knihami slaví deset let. Teď chystají vystoupení dua Hmlisto (česky Mlhavo)

Už desátým rokem připravuje Obvodní knihovna Skvrňany Knihovny města Plzně komorní koncerty přímo mezi regály s knihami. Postupně se zde vystřídalo přes 70 známých i méně známých písničkářů i kapel. Posluchači nepřišli zkrátka ani v době covidové epidemie, kdy se koncerty přestěhovaly do virtuálního prostoru na Youtube kanále knihovny.

„V nejbližší době chystáme například koncert slovenského ‚postfolkového‘ dua Hmlisto (česky Mlhavo), které zajímavě spojuje současné písničkářství s jemnými vlivy folkloru a housle a pastýřské píšťaly s postrockovou elektrickou kytarou a mandolou, nebo na vystoupení plzeňské bluegrassové kapely Old Band,“ zve Jan Albrecht, vedoucí skvrňanského M-klubu a hlavní organizátor. Koncerty mezi knihami, které nabízejí neotřelý zážitek spojení hudby a literatury, knihovna nově doplňuje také o autorská čtení. V současné době navíc probíhá ve skvrňanském M-klubu výstava „10 let koncertů mezi knihami“, kde jsou k nahlédnutí jak fotografie z jednotlivých vystoupení, tak zajímavé informace o konání a přípravě těchto pořadů.

První, kdo posluchačům mezi skvrňanskými knihami zahrál, byl folkový písničkář Karel Vepřek v březnu roku 2014. Od té doby se v knihovně vystřídalo více než 70 různých interpretů. Mimo jiné tu vystoupil Honza Křížek, Jarda Svoboda, Petr Linhart, Raven, Jiří Smrž, Petr Rímský, Marek Dusil a Jakub Noha, ale také třeba méně známí hudebníci jako Martin Hejnák, Krystýna Skalická nebo Inženýr Vladimír. Knihovna zve také místní písničkáře jako je Standa Červenka, Michal Willie Sedláček, Hynek Kočí, kapela PPLP nebo Ivana Horká. Pravidelným hostem bývá také skupina MARiAN Band, která divákům nabízí k poslechu české verze písní Boba Dylana.

V roce 2020 oblíbený cyklus stejně jako ostatní kulturu nepříznivě zasáhla epidemie covidu-19. „Aby diváci nepřišli úplně zkrátka, požádali jsme v květnu 2020 hudebníky, kteří u nás vystupují, aby nahráli své příspěvky z domova. Písně jsme propojili do jednoho videa a vznikl Virtuální koncert mezi knihami. Vystupují v něm Markéta Zdeňková, Jakub Noha, Honza Křížek, Marek Dusil, Jan Řepka, Saša Kirilov, Inženýr Vladimír, Kamil Pešťák, Martin Hejnák, Corey Tut z USA nebo Jiří Smrž. Pro druhý koncert jsme požádali o hudební příspěvek muzikanty z různých koutů světa,“ vysvětluje Jan Albrecht. K posluchačům se tak dostala i hudba interpretů, kteří v knihovně nikdy nehráli a pravděpodobně ani hrát nebudou – namátkou Jacoba Moona z Kanady, Terryho Oldfielda a Sorayi Saraswati z Austrálie, Justina Lavashe z Velké Británie nebo maďarské skupiny Misztrál. Oba koncerty jsou stále k dispozici na Youtube kanále knihovny @okskvrnany-mklub, stejně jako ukázky a záznamy z živých vystoupení.

Hudba má sílu spojovat lidi a propojení s knihami a literaturou jí dává další rozměr. Knihovna se tak stává místem setkávání milovníků kultury v jejích různých podobách, pomáhá v komunitě rozvíjet kulturní povědomí a zájem o umění, podporuje kreativitu a možná někoho i inspiruje k vlastní tvorbě.

Lenka Kotroušová, Knihovna města Plzně

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *